Parlament Europejski przyjął w czwartek, 18 czerwca, rozporządzenia w sprawie systematyki. To kluczowy akt prawny, który ma przyczynić się do wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu, poprzez zwiększenie inwestycji sektora prywatnego w ekologiczne i zrównoważone projekty. Komisja Europejska z zadowoleniem odniosła się do tej decyzji - poinformowały służby prasowe KE.
"Jest to pierwsza na świecie „zielona lista", czyli system klasyfikacji (systematyki) działalności gospodarczej zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju. Stworzony zostanie wspólny język przeznaczony do powszechnego stosowania przez inwestorów dokonujących inwestycji w projekty i rodzaje działalności gospodarczej, które wywierają znaczący pozytywny wpływ na klimat i środowisko. Ten akt prawny będzie miał zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r., ponieważ umożliwi inwestorom przekierowanie inwestycji na technologie i przedsięwzięcia o bardziej zrównoważonym charakterze" - wyjaśniono w informacji KE.
Zgodnie z rozporządzeniem Komisja opublikowała w czwartek, 18 czerwca, również zaproszenie do składania wniosków o członkostwo w platformie ds. zrównoważonego finansowania. Platforma będzie organem doradczym składającym się z ekspertów z sektora prywatnego i publicznego. Pomoże ona Komisji w przygotowaniu technicznych kryteriów kwalifikacji (tzw. „aktów delegowanych"), które umożliwią dalsze opracowywanie systematyki. Jej członkowie będą również doradzać Komisji w odniesieniu do dalszego opracowania systematyki UE, aby uwzględnić inne cele dotyczące zrównoważonego rozwoju, oraz udzielać bardziej kompleksowych porad na temat zrównoważonych finansów.
- Przyjęte dziś rozporządzenie w sprawie systematyki stanowi kamień milowy w naszej zielonej agendzie. Tworzy ono pierwszy na świecie system klasyfikacji działalności gospodarczej zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju, a to zapewni prawdziwy impuls dla zrównoważonych inwestycji. Formalnie ustanawia również platformę ds. zrównoważonego finansowania. Platforma ta będzie odgrywać kluczową rolę w opracowywaniu systematyki UE i naszej strategii zrównoważonego finansowania w nadchodzących latach - ocenił wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji odpowiedzialny za stabilność finansową, usługi finansowe i unię rynków kapitałowych Valdis Dombrovskis.
Zaproszenie do składania wniosków o członkostwo w platformie ds. zrównoważonego finansowania będzie otwarte przez 4 tygodnie. Termin zgłaszania kandydatur upływa 16 lipca 2020 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.