- Złoty będzie stabilizował się wobec euro w okolicach poziomu 4,45 - uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu skarbowego dochodowość 10-letnich SPW może zniżkować, lecz na krótkim końcu utrzymane zostaną poziomy zbliżone do obecnych.
- Kurs EUR/PLN poszedł w górę w porównaniu z kwotowaniem z 16 bm., sprzed publikacji komunikatu po posiedzeniu RPP, w którym znalazł się zapis o niedostosowaniu kursu złotego. Sprzyjał on domysłom inwestorów czy nie oznacza to, że bank może interweniować, aby osłabić złotego. Ruch ten w dużej mierze dokonał się jednak we wtorek, a dzisiaj od rana, w ramach sesji europejskiej w zasadzie EUR/PLN porusza się w okolicach 4,45 - powiedziała główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.
- Spodziewam się, że w najbliższych czasie ten poziom zostanie utrzymany. W centrum zainteresowania inwestorów z pewnością będą teraz komentarze członków RPP, w których wyjaśnią może bliżej, jak się zapatrują na niedostosowanie kursu złotego - dodała.
GUS podał o godz. 10, że nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po kwietniu wyniosła 0,8 mld euro. W reakcji na publikację odczytu nie doszło do istotnej zmiany kursu EUR/PLN.
W przypadku EUR/USD, zdaniem ekonomistki, można zakładać w najbliższym czasie oscylowanie kursu wokół 1,1230.
- Dla eurodolara ważne są m.in. obawy inwestorów dotyczące koronawirusa i jego wpływu na aktywność gospodarczą. Wczoraj prezes Powell wskazał, że pandemia ma negatywny wpływ na szybkość i trwałość odbicia w gospodarce. Dodatkowo niepokój budzą doniesienia o tym, że w Chinach w Pekinie pojawiły się nowe ogniska wirusa. To znacząco nas oddala od opanowania sytuacji epidemiologicznej - uważa ekspertka.
RYNEK DŁUGU
Podczas środowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego panował zróżnicowany obraz. Minimalnie zniżkowała rentowność dwuletnich SPW, a istotnie zwyżkowała dochodowość na długim końcu.
- W scenariuszu, gdy awersja do ryzyka nie pogłębi się, oczekuję, że na krótkim końcu utrzymamy obecne poziomy, zaś na długim może dojść do spadków do poniżej 1,4 proc. - powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,740 proc. (-1,4 pb), a niemieckich -0,429 proc. (-0,7 pb).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.