Złoty może osłabić się wobec euro i pójść w kierunku 4,48, z powodu obaw inwestorów o możliwą, drugą falę epidemii koronawirusa - uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu skarbowego dochodowość 10-letnich SPW może spaść, choć na krótkim końcu dojdzie do stabilizacji, co przełoży się na wypłaszczenie krzywej rentowności.
- Na rynku eurozłotego widać znaczącą zmienność. Od 3 czerwca EUR/PLN oscyluje w przedziale 4,3649-4,4820. Spodziewam się, że ten trend utrzyma się. Główny wpływ na to będą miały obawy inwestorów, związane z potencjalną drugą falą zakażeń, spowodowanych koronawirusem. Z tego powodu zakładam, że w krótkiej perspektywie EUR/PLN może podążyć w kierunku 4,48 - powiedział analityk Banku Millennium Mateusz Sutowicz.
GUS podał w poniedziałek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2020 r. wzrosły rdr o 2,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,2 proc. Po publikacji danych złoty umocnił się o ok. 1 grosz wobec euro.
- Nie przywiązywałbym większego znaczenia do dzisiejszego odczytu inflacyjnego. Moim zdaniem istotniejsze jest podejście inwestorów zakładające, że wbrew wcześniej oczekiwanemu ożywieniu gospodarek w kształcie litery V, obecnie spodziewają się odbicia aktywności w kształcie litery U - uważa ekonomista.
W przypadku pary EUR/USD, w jego ocenie, można spodziewać się spadku w kierunku 1,11, do czego przyczyni się napływ kapitału do dolara jako waluty cieszącej się renomą bezpiecznej przystani.
RYNEK DŁUGU
Podczas poniedziałkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego odnotowano wzrosty rentowności na całej długości krzywej.
- Uważam, że czeka nas wypłaszczenie krzywej. Dochodowość dwuletnich polskich obligacji skarbowych będzie oscylować wokół 0,2 proc., zaś na długim końcu może zniżkować w kierunku 1,25 proc. - powiedział analityk Banku Millennium Mateusz Sutowicz.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,672 proc. (-2,7 pb), a niemieckich -0,451 proc. (-0,7 pb).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.