Kopalnia ćwiczebna w Dąbrowie Górniczej po niemal trzech miesiącach przerwy zostaje w sobotę, 6 czerwca, udostępniona zwiedzającym. Nie zostaną do niej jednak wpuszczone osoby z objawami infekcji, w tym z kaszlem i katarem oraz podwyższoną temperaturą ciała. Czy to znaczy, że teraz, w okresie kwitnięcia traw, nie obejrzą jej także alergicy?
- My nie mamy możliwości, by weryfikować medycznie, czy katar jest alergiczny, czy też jest oznaką infekcji lub koronawirusa - przyznaje dr Zbigniew Mirkowski z Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, będącego właścicielem kopalni.
Dąbrowska kopalnia została zamknięta 12 marca, a więc w tym samym dniu, w którym w Polsce zaprzestano zajęć szkolnych z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-Cov-2. Przerwę w udostępnianiu wykorzystano na drobne prace naprawcze. Poprawione zostały obudowy lamp oświetlenia awaryjnego, które nie były hermetyczne i dostawała się do nich woda.
- Teraz kopalnia będzie działać na zmienionych zasadach. Wejścia będą co dwie godziny, pomiędzy nimi będzie godzina na wentylację i przewietrzenie wyrobisk - mówi dr Zbigniew Mirkowski.
Muzeum zmieniło regulamin zwiedzania kopalni. Od 6 czerwca osoby zwiedzające muszą zdezynfekować dłonie, nałożyć na nie rękawiczki ochronne oraz zasłaniać usta przyniesionymi przez siebie maseczkami lub w inny sposób. W muzealnej kasie można za złotówkę nabyć czepek na głowę. Hełmy górnicze, zakładane na czas wejścia do kopalni, są dezynfekowane przez pracowników. Wejścia do kopalni są możliwe tylko w trzech porach - o godz. 9.00, 11.00 i 13.00 we wtorki i czwartki. Dodatkowo jest to możliwe o tych samych godzinach w pierwszą i trzecią sobotę miesiąca. Natomiast w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca pory wejść ustalono na godz. 11.00, 13.00 i 15.00.
Regulamin dopuszcza jednorazowe wejście do kopalni nie więcej niż pięć osób z przewodnikiem. Czy w takim razie liczniejsze rodziny będą rozdzielane? Zbigniew Mirkowski zapewnia, że ta kwestia może zostać uregulowana poprzez zmianę regulaminu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.