- Kurs EUR/PLN będzie budował nowy przedział wahań i w krótszym terminie pozostanie między 4,43 a 4,47 - oceniają analitycy. Rentowności krajowych 10-latek mogą przejściowo testować poziom 1 proc., który w dłuższym terminie będzie ograniczał przedział wahań od dołu. Krótki koniec krzywej pozostanie w okolicach zera.
- Mieliśmy tydzień pełen wrażeń i wygląda na to, że większość emocji jest już za nami. Po wybiciu się dołem z wielotygodniowej konsolidacji EUR/PLN do poniżej 4,50 teraz budujemy nowy zakres zmienności. Wygląda na to, że poziom 4,40 będzie bardzo mocno ograniczał spadki kursu od dołu, od góry w dłuższym okresie ograniczeniem będzie poziom 4,50. Na początku przyszłego tygodnia kurs prawdopodobnie pozostanie między 4,43 a 4,47 - powiedział analityk BNP Paribas Bank Polska Wojciech Stępień.
- Dopóki wspiera nas dobry sentyment globalny prawdopodobnie nie wrócimy powyżej 4,50. Żeby tak się stało musiałoby dojść do realizacji dużego ryzyka, np. nałożenie przez USA kolejnych ceł na Chiny - dodał.
RYNEK DŁUGU
Podczas piątkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego rentowności na krótkim końcu krzywej poszły jeszcze dół, jednak długi koniec lekko odbił do góry.
- Po zaskakującej obniżce stóp procentowych krzywa rentowności wystromiła się i przesunęła w dół. Rentowności na krótkim końcu spadły mocniej niż na długim i znalazły się w pobliżu zera w przypadku obligacji rocznych. Krótki koniec może teraz przejściowo być nawet ujemny, jednak nie ze względu na to, że inwestorzy wyceniają ujemne stopy w Polsce, ale przez to, że banki wolą trzymać papiery skarbowe niż gotówkę, gdyż te pierwsze zwolnione są z podatku bankowego. To będzie nadal generować popyt, przez który rentowności rocznych papierów mogą poruszać się wokół zera. W przypadku obligacji 2-letnich poziom zera będzie mocno ograniczał spadki od dołu - powiedział Stępień.
- W przypadku długiego końca rynek może testować poziom 1 proc., ale wydaje się, że przebicie tego poziomu nie będzie długotrwałe. W dłuższym terminie powinniśmy podążać za niemieckim Bundem, wahając się w przedziale 1-1,5 proc. - dodał.
W czwartek Rada Polityki Pieniężnej obniżyła referencyjną stopę procentową o 40 pb do 0,10 proc. w skali rocznej. Stopę lombardową obniżono o 50 pb do 0,50 proc. Stopę depozytową utrzymano na poziomie 0,0 proc. Rynek nie spodziewał się zmian stóp.
RPP obniżyła wcześniej w marcu i kwietniu referencyjną stopę procentową w sumie o 100 pb, w krokach po 50 pb., co daje łączne luzowanie w obecnym cyklu o 140 pb.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,675 proc. (-3 pb), a niemieckich -0,446 proc. (-2,5 pb).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.