Z akcją "Listy dla Ziemi", w której młodzi zachęcają dorosłych do działań na rzecz natury, ruszyła w środę, 27 maja, bielska fundacja ekologiczna Arka. Zdaniem jej prezesa Wojciecha Owczarza, to jedno z większych takich wydarzeń w kraju. Angażuje ona ponad 130 tys. osób.
- "Listy dla Ziemi" to edukacyjna akcja, której założeniem jest pisanie przez młodych ludzi listów do dorosłych. Zwracają w nich uwagę na problemy związane ze środowiskiem i proszą o troskę o nie. Listy są pisane na specjalnym papierze wykonanym z makulatury, który - wraz z materiałami edukacyjnymi - jest przekazywany zgłaszającym się gminom. Całość poprzedzona jest lekcjami tematycznymi w szkołach. Później dzieci przekazują listy dorosłym i razem z nimi podejmują proste działania proekologiczne, których opisy przesyłają fundacji Arka - powiedział Owczarz.
Zdaniem prezesa Arki, dorośli często bywają sceptyczni uważając, że są sprawy ważniejsze niż troska o środowisko.
- Dzieci na to nam nie pozwalają - przychodzą, pytają i oczekują reakcji. Często ta postawa młodych ludzi jest impulsem, który sprawia, że zaczynamy zmieniać nawyki. Byłoby czymś niesamowitym, gdyby setki tysięcy osób postanowiło wprowadzić drobną zmianę w życiu, przykładowo zmieniło jednorazówkę na torbę eko lub posprzątało trawnik - powiedział.
W tym roku tematyka listów będzie dotyczyła przede wszystkim niskiej emisji oraz gospodarki odpadami. Podczas happeningu w centrum Bielska-Białej, w którym po raz pierwszy w kilkuletniej historii akcji z powodu epidemii nie uczestniczyła młodzież, przechodnie wypisywali na tablicy pomysły na poprawę stanu środowiska. Najczęściej proponowali sadzenie drzew i krzewów.
- Akcji towarzyszyły będą m.in. konkursy, wystawy najciekawszych listów, a także działania zewnętrzne, jak pisanie listów w przestrzeni publicznej, organizowane w wybranych lokalizacjach w Polsce. Namawiamy do pisania listów w nietypowych miejscach: w parkach, nad rzekami, jeziorami, w górach i nad morzem. "Listy dla Ziemi" to w obecnej sytuacji pomysł na ekologiczne zadanie domowe dla całej rodziny - wskazał prezes Arki.
Owczarz dodał, że w akcji, której pierwsza edycja odbyła się w 2013 r., dotychczas wzięło udział ponad 1,6 tys. gmin i blisko 15 tys. szkół i przedszkoli. Uczestniczyło w niej ponad 1,5 mln osób.
Fundacja Arka zajmuje się edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Podejmuje zagadnienia ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ochrony zwierząt i szerzenia wiedzy na temat wpływu zachowań człowieka na otaczające środowisko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.