Prezes Orlenu potwierdził, że koncern zaangażuje się w projekt budowy elektrowni Ostrołęka C, ale tylko jeśli będzie to jednostka gazowa, a nie opalana węglem. Jego postawę skrytykowały związki zawodowe.
Z komunikatu Orlenu dowiadujemy się, że „spółka stawia na rozwój aktywów energetycznych w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych. Deklaruje wstępną gotowość do zaangażowania się w realizację budowy elektrowni Ostrołęka pod warunkiem wykorzystania technologii opartej na paliwie gazowym”.
Prezes Daniel Obajtek zwrócił uwagę, że zgodnie z zapowiedziami i porozumieniem ze Skarbem Państwa trwają aktualnie analizy dotyczące m.in. warunków kluczowych inwestycji Grupy Energa, której większościowym udziałowcem płocki koncern stał się pod koniec kwietnia.
- Widzimy duży potencjał dla budowy nowych źródeł energii w Polsce, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne kraju i regionu. Nie możemy jednak działać w oderwaniu od trendów rynkowych i polityki regulacyjnej Unii Europejskiej - powiedział szef płockiego koncernu.
Postawę tą krytycznie ocenili związkowcy z Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność 80.
W liście skierowanym do prezesa Daniela Obajtka napisali oni m.in., że: „Postępując w sposób patriotyczny w dobie kryzysu gospodarczego związanego m.in. z zakażeniem COVID-19 należy na chwilę zwolnić i zadać sobie pytanie czy to nie ostatni dzwonek żeby w końcu zadbać o Naszą Niezależność i Suwerenność Energetyczną RP wykorzystując przy tym w pierwszej kolejności Nasze bogate zasoby węglowe”
Sekretariat apeluje o „szczegółowe przeanalizowanie możliwości biznesowych i operacyjnych firmy dotyczących optymalnego wykorzystania własnych zasobów energetycznych kraju w zakresie zastosowania procesu naziemnego zgazowania węgla w oparciu o nowoczesne projekty i technologie".
W poniedziałek prezes Orlenu poinformował jednak, że budowa elektrowni Ostrołęka C w technologii gazowej byłaby istotnym krokiem w zrównoważonej transformacji energetycznej Polski. Tym samy, zdaje się, potwierdził definitywnie swoje stanowisko wobec projektu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.