Budowa domu to skomplikowany i trudny proces, w trakcie którego trzeba podjąć sporo ważnych decyzji. Jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, jest wybór odpowiedniej technologii budowy domu. Prezentujemy zalety różnych rozwiązań oraz ich koszty.
Technologia murowana
Dom murowany to klasyczna metoda budowy, która ma wielu zwolenników. Na rynku jest szeroki wybór materiałów konstrukcyjnych, a także izolacyjnych i wykończeniowych, dzięki czemu ekipy budowlane nie mają problemów z dostępem do odpowiednich materiałów. Warto zaznaczyć, że ściany murowane charakteryzują się wysokim poziomem akumulacyjności cieplnej, dzięki czemu pomieszczenia wewnątrz domu nie wychładzają się szybko. Ten aspekt ma szczególne znaczenie w okresie jesienno-zimowym. Budynek wybudowany w technologii murowanej jest odporny na warunki atmosferyczne i trwały. Na stronie www.DomoweKlimaty.pl można znaleźć wiele projektów domów i skorzystać z nich w trakcie planowania wyglądu swojego nowego miejsca do mieszkania. Warto dodać, że obecnie coraz popularniejsze stają się domy parterowe, wykonane w technologii murowanej. Więcej na ten temat można przeczytać w różnych artykułach, na przykład w tekście: Dlaczego na Podkarpaciu coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę parterówki?
Należy zaznaczyć, że budowa domu murowanego trwa długo, ponieważ konieczne jest oczekiwanie na schnięcie różnych warstw materiału, a dodatkowo czas trwania prac budowlanych zależy od pory roku i warunków atmosferycznych.
Fot: pixabay
Technologia szkieletowa
W Polsce w ostatnich latach coraz częściej budowane są także domy w technologii szkieletowej, nazywanej także kanadyjską. Budynek w tej technologii można wybudować w przeciągu 3-4 miesięcy, a dodatkowo takie domy są tańsze od murowanych. Największą zaletą technologii szkieletowej jest prostota w zakresie rozbudowy domu, ponieważ ta technologia jest bardzo elastyczna. Warto jednak pamiętać o tym, że stawianie budynku w technologii kanadyjskiej wymaga znalezienia odpowiedniej ekipy budowlanej, z doświadczeniem. Sporą wadą może być problem z izolacją ścian i sufitów, ponieważ domy szkieletowe nie wygłuszają dźwięków. Warto także pamiętać o niższej trwałości tego typu technologii w porównaniu do murowanej.
Technologia modułowa
Technologia modułowa jest uznawana za alternatywę dla wyżej opisanych dwóch rodzajów budowy. Wszystkie części konstrukcji są w tym wypadku wyprodukowane w fabryce, a następnie dowiezione na miejsce budowy. W ramach technologii modułowej można postawić dom nawet w jeden dzień, ponieważ nie ma konieczności wylewania fundamentów. Taka opcja jest najlepsza dla osób niecierpliwych, a także mobilnych, które chcą się przemieścić wraz ze swoim domem i dobytkiem. W przypadku domów modułowych wybór projektów jest w znacznym stopniu ograniczony, a dodatkową wadą może być mała trwałość takiego domu i brak odporności na czynniki atmosferyczne.
Którą technologię budowy domu wybrać? Jakie są koszty?
Bardzo trudno dokładnie oszacować koszty budowy domów w różnych technologiach, ze względu na zmieniające się ceny materiałów budowlanych, wynagrodzenie dla ekipy, a także położenie budynków w różnych częściach Polski. Można jednak stwierdzić, że w przypadku domu murowanego koszt jednego metra kwadratowego wynosi około 2100 złotych, co przy powierzchni użytkowej 150 metrów kwadratowych daje cenę 315 tysięcy złotych. Dom w technologii szkieletowej jest nieco tańszy, ponieważ za metr należy zapłacić około 2000 złotych. W przypadku domów modułowych wiele zależy od producenta, jednak cena wynosi od 800 do 1600 złotych za metr kwadratowy. Warto pamiętać o tym, że zdecydowanie najtrwalsze domy to te murowane, które najlepiej sprawdzają się w polskich warunkach. Osoby, którym zależy na szybszej budowie, mogą z kolei zdecydować się na budynki wykonane w technologii szkieletowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.