Dane statystyczne pokazują, że świat zaczyna sobie radzić z pandemią. Jeszcze niedawno w tzw. wygaszonych przypadków zgonów było aż 22 proc., obecnie już 15 proc. Krzywa nowych zarażeń i zgonów zdecydowanie się wypłaszcza, choć nadal jednych i drugich mocno przybywa. Jako pierwsza wygraną z pandemią ogłosiła Słowenia, gdzie żadnego dnia w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie potwierdzono więcej niż siedem nowych przypadków zakażenia.
W tym liczącym 2 miliony mieszkańców kraju odnotowano do tej pory 1464 przypadki zakażenia koronawirusem i 103 zgony związane z COVID-19.
Na świecie potwierdzono już 4,5 mln zachorowań na COVID-19, co nie oddaje tak naprawdę rzeczywistej skali pandemii. Z tego powodu zmarło ponad 300 tys. osób. Za ozdrowiałych uznano 1,7 mln. Aktywnych przypadków nadal jest ponad 2,5 mln, z czego 2 proc. - 45,5 tys. w stanie ciężkim i krytycznym.
Uspokaja się sytuacja w USA, ale liczba zarażonych to już 1,46 mln. Zmarło tam w powodu koronawirusa 87 tys. osób. Za ozdrowiałych uznano 318 tys. Drugie miejsce w tym tragicznym rankingu nadal należy do Hiszpanii, gdzie zachorowało 272 tys. osób, zmarło 27 tys.
Ciągle przybywa potwierdzonych przypadków w Rosji, która postawiła na testowanie obywateli. Na milion wykonano tam w ciągu kilku tygodni już 42 tys. testów (w Polsce – 14,6 tys. w ciągu ponad 2 miesięcy). W Rosji wykryto 252 tys. zachorowań. Zmarło 2,3 tys. osób.
Trudna sytuacja nadal jest w Wielkiej Brytanii, która płaci właśnie za brak izolacji na początkowym okresie pandemii. Potwierdzono tam 233 tys. zachorowań. Zmarły ponad 33 tys. osób.
We Włoszech, Niemczech i Francji sytuacja się stabilizuje. Zachorowań bardzo szybko przybywa za to w Brazylii – jest ich już 203 tys. Zmarło tam 14 tys. pacjentów.
Bombą z opóźnionym zapłonem może okazać się Afryka. Oficjalne statystyki mówią o zaledwie 77 tys. potwierdzonych zachorowań na całym kontynencie. Wirus jest w 57 krajach afrykańskich. W większości z nich nie testuje się mieszkańców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.