Przy unijnym wsparciu samorząd Chorzowa kosztem blisko 7,5 mln zł przygotuje zagospodarowanie części gruntów po Hucie Kościuszko, w ścisłym centrum miasta. Chodzi m.in. o uzbrojenie terenu pod nowe inwestycje, a także budowę drogi do powstającego Muzeum Hutnictwa.
Jak poinformował PAP we wtorek, 12 maja, wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik, miasto dzięki europejskiej dotacji m.in. uzbroi teren przy ul. Metalowców, zbuduje oświetlenie, wyremontuje samą ulicę Metalowców i wybuduje nową drogę wewnętrzną w pobliżu tworzonego Muzeum Hutnictwa.
Chodzi o obszerny teren widoczny z ul. Katowickiej, jak w Chorzowie nazywa się przecinająca miasto droga krajowa nr 79. Blisko tego miejska droga nr 79 przechodzi estakadą nad chorzowskim rynkiem. Po drugiej stronie torów kolejowych kiedyś z głównej trasy oraz równoległej linii tramwajowej widać było pracujące hutnicze piece.
Obecnie hutniczych hal, które niegdyś przylegały do chorzowskiego centrum, już nie ma; teraz rozciągają się tam nieużytki. - Powstanie tam teren inwestycyjny przygotowany dla nowych inwestorów. W przyszłości chcemy także przebudować ulicę Katowicką, aby można było się z niej włączyć w tę nową drogę obok muzeum - zasygnalizował Michalik.
Jak wyjaśnił, chodzi o realizację inwestycji przygotowywanej wspólnie z Tramwajami Śląskimi. Od 2018 r. powstał już projekt przebudowy przylegających do pohutniczych terenów ważnych arterii: drogowej i tramwajowej.
Miasto uczestniczy w tym przedsięwzięciu poprzez swoją spółkę - Miejski Zarząd Ulic i Mostów (MZUiM). Plany MZUiM uwzględniają m.in. przebudowę odcinka ul. Katowickiej od estakady nad rynkiem do ul. 3 Maja (wraz z budową podziemnego przejścia w rejonie pl. Powstańców Śląskich).
Należąca do 12 samorządów Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego spółka Tramwaje Śląskie przygotowuje przebudowę w tym rejonie odcinka głównej trasy tramwajowej Katowice - Bytom, wraz z przesunięciem w rejon pl. Powstańców obecnego przystanku przy ul. Metalowców (te prace mają być jedną z wielu części realizowanego już projektu unijnego Tramwajów).
Michalik zaznaczył, że miasto przygotowuje się, aby rozpocząć tę inwestycję - najprawdopodobniej w przyszłym roku. Tramwaje Śląskie mają już zabezpieczoną część swoich funduszy pod kątem tramwajowej części przedsięwzięcia. Realizacja będzie jeszcze wymagała uzgodnień i dopięcia finansowania po stronie miasta.
W pobliżu tego miejsca chorzowski samorząd tworzy od kilku lat Muzeum Hutnictwa. W sierpniu ub.r miasto utworzyło instytucję kultury pod tą nazwą. W oparciu o przyszłą siedzibę w remontowanej hali byłej elektrowni chorzowskiej Huty Królewskiej, obecnie m.in. przygotowuje ona swoją wystawę.
Według władz miasta Muzeum Hutnictwa będzie pierwszą tej skali instytucją w Polsce, opowiadającą o historii hutnictwa żelaza. Podkreślając związki miasta z branżą, miejscowy samorząd akcentuje m.in., że pierwotna nazwa Chorzowa to - Królewska Huta, a obecna dzielnica Batory nazywała się kiedyś Hutą Bismarcka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.