Doba zagrożenia pandemią koronawirusa spowodowała zmiany techniczne i organizacyjne w działaniu Biura Automatyki i Informatyki Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Od momentu powołania Sztabu Kryzysowego, w sprawie działań związanych z zagrożeniem epidemicznym, Centrum Zaawansowanej Analityki Danych (CZAD), w ramach którego funkcjonuje stanowisko Monitoringu i Raportowania, pracuje 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Stanowisko to jest częścią Centralnej Dyspozytorni JSW, której głównym zadaniem jest koordynacja, raportowanie oraz przekazywanie bieżących informacji w zakresie zagrożenia epidemicznego i operacyjnego w ramach wszystkich Zakładów Spółki (w tym informacje o wypadkach i nadzwyczajnych zdarzeniach).
Z uwagi na nowe zagrożenie mające wpływ na działalność produkcyjną Zakładów JSW rozszerzono zakres monitorowania o dodatkowe obszary związane z pracą w warunkach wysokiego ryzyka zarażeniem wirusa COVID-19. W pierwszym etapie zostały utworzone i ciągle są aktualizowane raporty stanu ewidencyjnego załogi, zawierają one dodatkowe informacje m.in. o ilości osób objętych kwarantanną lub o zameldowanych przez służby dyspozytorskie Zakładów incydentach mogących świadczyć o zachorowaniu.
Cyklicznie, co zmianę zbiorcze informacje posyłane są do członków Sztabu Kryzysowego specjalnie przygotowanym przez JSW IT Systems kanałem informacyjnym SMS. W drugim etapie rozbudowano system nadzoru wizyjnego o widok z kamer termowizyjnych zainstalowanych na bramach wejściowych – system służy do monitorowania temperatury pracowników wchodzących na Zakład, częściowo wykorzystano tutaj infrastrukturę techniczną powstałą podczas realizacji Programu Efektywność.
Pozyskiwane przez CZAD dane służą do tworzenia analiz w zakresie wpływu rozwoju pandemii, oraz zmian organizacyjnych z nią związanych na funkcjonowanie i wielkość produkcji zakładów JSW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.