Najbliższa przyszłość największej polskiej spółki węglowej wciąż jest wielką niewiadomą. Więcej ma się wyjaśnić, kiedy związki zawodowe z Polskiej Grupy Górniczej przedstawią swoje stanowisko dotyczące programu antykryzysowego. Stanowisko najpewniej poznamy w czwartek, 7 maja. Tego samego dnia ukaże się najnowszy numer Trybuny Górniczej.
W 18. tegorocznym wydaniu naszego tygodnika omawiamy, jak wygląda obecna sytuacja w PGG i przybliżamy przebieg dotychczasowych rozmów.
Przypomnijmy, że plan przedstawiony przez zarząd spółki zakłada obcięcie czasu pracy i wynagrodzeń o 20 proc. Wtedy spółka mogłaby skorzystać z rządowej tarczy antykryzysowej, uniknąć straty, która po kolejnych trzech miesiącach sięgnie 700 mln zł, i mieć szansę na ratunek.
W najnowszej Górniczej piszemy też o sytuacji PG Silesia. Podobnie jak w przypadku innych zakładów górniczych w Polsce, jest ona tam obecnie bardzo trudna. Kopalnia dostarcza węgiel do elektrowni i ciepłowni. Te jednak nie odbierają surowca, bo ich kontrahenci – głównie zakłady przemysłowe – zużywają mniej energii.
Epidemia i związany z nią kryzys w branży odczuwają właściwie wszystkie spółki wydobywcze. W TG omawiamy dokładnie, jakie zmiany w funkcjonowaniu zakładów zostają wprowadzane.
Pomimo licznych trudności załoga Oddziału G1-B ruchu Bielszowice kopalni Ruda planowo realizuje prace eksploatacyjne w ścianie 314 w pokładzie 507. Górnicy opowiadają nam o swojej pracy, postępach robót i planach na najbliższe miesiące.
Ostatni dzień kwietnia przyniósł nam finalizację największej transakcji na polskim rynku paliwowo-energetycznym. 30 kwietnia Polski Koncern Naftowy Orlen ogłosił, że nabył 80 proc. akcji grupy energetycznej Energa i tym samym stał się jej właścicielem. W najnowszej TG piszemy o szczegółach transakcji.
Wystarczy solidny rozpęd, mocne wybicie i za kilka minut jest się już wysoko ponad ziemią. Grzegorz Figa, sztygar zmianowy z kopalni Ruda, para się lotniarstwem od kilku dobrych lat. O swojej pasji opowiada na ostatniej stronie TG. W dziale „Po szychcie”. Zapraszamy do lektury.
Najnowsza Górnicza już w czwartek, 7 maja.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Moim zdaniem powinni uruchomić urlopy górnicze część załogi uprawnionej odeszła by na urlopy górnicze a reszta załogi była by proporcjonalna do zapotrzebowania na surowiec w Polsce
Rado popyt na węgiel jest ale w odpowiedniej cenie nie jak z PGG po 80usd a a rynku po 48usd jak taki cwany jesteś to płac za wszystko 100% wiecej będziesz szczęśliwy i bogaty !!!
To jak bydymy sie nazywac po wzieciu kasy z tarczy???Polski wągiel czy jak łostalo mi 10 lot do pynzyji i zaczynom szukac roboty bo to je daremne,a tak z drugiej beczki jak nos polacza z tauronami itp spolkami to dalyj bydzie na gróbie po 14 zwiazkow ktore bydom o zyski walczyc,pytom sie po co te cale pgg famili pralnia kasy?
Przestańcie pisać głupoty że nie ma popytu na węgiel Stańcie w Cieszynie na byłej granicy co pół godziny wjeżdża Tir pełny węgla Port w Gdańsku pełny węgla I lasy na wschodzie Polski gdzie przerzuca się węgiel Rosyjski i ukraiński Cło na węgiel z importu tylko czy mafie pośredników pozwolą