Cykl bezpłatnych webinariów Akademia Czystego Powietrza, m.in. o nowych zasadach dofinansowania inwestycji w programie Czyste Powietrze, rusza w poniedziałek, 11 maja - zapowiedział w środę, 6 maja, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
"Nowe zasady dofinansowania inwestycji w ramach rządowego programu Czyste Powietrze wraz z prezentacją uproszczonego wniosku o dotację, szkolenia z nowoczesnych technik grzewczych i termomodernizacji budynków oraz obowiązujące przepisy prawne - to tematy, którymi rozpocznie się cykl bezpłatnych webinariów pod nazwą #AkademiaCzystegoPowietrza dla instalatorów, doradców energetycznych i firm z branży budowlanej" - napisał NFOŚiGW.
W komunikacie zaznaczono, że poniedziałkowe spotkania on-line, które rozpoczynają się 11 maja, to wspólna inicjatywa Ministerstwa Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polskiego Alarmu Smogowego.
"Pomysł webinariów zrodził się jako odpowiedź na sytuację wywołaną COVID-19, która spowodowała przestój w działalności gospodarczej wielu firm. Przez Akademię Czystego Powietrza chcemy dotrzeć do szerokiego grona podmiotów świadczących usługi wspierane przez program Czyste Powietrze oraz doradzających beneficjentom. Akademia ma podnosić wiedzę na temat dostępnego wsparcia dla przyjaznych środowisku rozwiązań dotyczących zaopatrzenia budynków w energię" - powiedział cytowany w komunikacie minister klimatu Michał Kurtyka.
Przypomniał, że od 15 maja program Czyste Powietrze rusza w nowej, uproszczonej wersji; ocenił, że pozwoli to na sprawniejszą i szybszą obsługę beneficjentów. "Jestem przekonany, iż inwestycje wynikające z tego programu będą impulsem dla wzrostu polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa" - dodał Kurtyka.
Narodowy Fundusz poinformował, że pierwsze webinarium - dotyczące nowych zasad w programie Czyste Powietrze - odbędzie się w najbliższy poniedziałek o godz. 12.00. Po to, by wziąć w nim udział, należy zarejestrować się na stronie: http://nfosigw.gov.pl/formularze/
Szkolenie poprowadzą eksperci z Wydziału Czystego Powietrza NFOŚiGW, którzy wprowadzą wszystkich zainteresowanych również w kwestie związane ze sposobem składania wniosków o dotacje w nowym Czystym Powietrzu.
"Program cyklu spotkań Akademii przygotowaliśmy we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Wspólnie wybraliśmy zestaw zagadnień najistotniejszych z punktu widzenia skutecznego wdrażania uproszczonego przez nas programu Czyste Powietrze. Znalazły się tam zarówno bardzo praktyczne wątki, takie jak instruktaż wypełniania nowego wniosku o dotację w Czystym Powietrzu, jak i kwestie istotne dla fachowców z firm remontowo-budowlanych, instalatorów kotłów i osób zajmujących się ocieplaniem domów. Nasze kompendium wiedzy przyda się wszystkim podmiotom doradzającym beneficjentom programu Czyste Powietrze i wykonującym inwestycje w wymianę starego pieca, termomodernizację domu czy przydomową fotowoltaikę" - wyjaśnił cytowany w komunikacie pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze i prezes NFOŚiGW Piotr Woźny.
Fundusz poinformował, że drugie szkolenie, które poprowadzi Paweł Lachman z PORT PC, odbędzie się 18 maja o godz. 12.00; obejmie dwa zagadnienia: wymagania dotyczące kart produktów oraz etykiet energetycznych urządzeń grzewczych i wentylacyjnych, a także uchwały antysmogowe w Polsce w kontekście programu Czyste Powietrze.
Kolejne webinaria, których będzie w sumie kilkanaście, zaplanowano do lipca br. Będzie się można na nie rejestrować na stronie NFOŚiGW. Zaznaczył, że obowiązuje kolejność i limit pięciuset zgłoszeń, a ci, którzy nie zdążą się zapisać na poszczególne spotkania, będą mogli je obejrzeć w późniejszym terminie - na kanale Youtube NFOŚiGW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.