Nie wszystkie muzea, mimo posiadania przestronnych powierzchni, mogły wznowić działalność po decyzji rządu zezwalającej na ich otwarcie. Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce w dalszym ciągu nie otwarło swojej podziemnej ekspozycji, znajdującej się w podziemiach miejscowej Kopalni Soli.
- Przypuszczalne otwarcie dla zwiedzających podziemnej ekspozycji Muzeum może mieć miejsce w drugiej połowie maja. Podziemna ekspozycja muzealna będzie otwarta dla zwiedzających razem z trasą turystyczną, na obydwie obowiązuje jeden wspólny bilet i obsługiwana jest przez wspólną infrastrukturę - informuje Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Zwiedzanie podziemnej ekspozycji możliwe było praktycznie wyłącznie po przejściu trasy podziemnej. Tylko sporadycznie chętni mogą zjechać bezpośrednio szybem Daniłowicza i udać się na zwiedzanie wprost do ekspozycji muzealnych. Taka sposobność była możliwa przy okazji akcji, takich jak noc muzeów czy Polska zobacz więcej.
Dlatego też zamknięcie w połowie marca podziemnej trasy w wielickiej kopalni skutkowało brakiem możliwości dostępu do ekspozycji muzealnych. Utrudnienia dotyczyły także załogi muzeum.
- W tym czasie nie przeprowadzano żadnych zmian, uzupełnień, konserwacji ani napraw w ekspozycji podziemnej, ponieważ, ze względów bezpieczeństwa epidemiologicznego, przebywanie załogi pod ziemią zostało ograniczone do minimum. Kiedy pracownicy będą mogli zjeżdżać do Muzeum, w kopalni zostaną przeprowadzone prace porządkowe, a dopiero wtedy, gdy Sanepid na to pozwoli, otwarta zostanie ekspozycja dla zwiedzających - stwierdza Małgorzata Bogucka.
Ekspozycja muzealna znajduje się na trzecim poziomie kopalni. W latach 1958-1966 umieszczono ją tam w 14 komorach poeksploatacyjnych. Wcześniej, od grudnia 1951 r. skromniejsza wystawa istniała w komorze Sienkiewicza, a jeszcze wcześniej - w komorze Drozdowice.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.