Sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju poparła we wtorek, rządowy projekt ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji firm i zaproponowała do niego poprawki, które mają ułatwić uzyskanie firmom tej pomocy. Projekt zakłada udzielenie m.in. krótkookresowych pożyczek.
We wtorek, 5 maja, Komisja Gospodarki i Rozwoju rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców i zaproponowała poprawki.
Wśród szeregu poprawek biura legislacyjnego o charakterze redakcyjnym, komisja zarekomendowała poprawki merytoryczne zgłoszone przez klub PiS, które - jak mówił przewodniczący Krzysztof Tchórzewski (PiS) - mają na celu maksymalne uproszczenie zasad udzielania pomocy dla przedsiębiorców bez zmiany istoty ustawy.
Wymienił wśród nich m.in. uproszczenie wniosków o pomoc, usunięcie katalogu obowiązkowych załączników do wniosku oraz zapisy dotyczące zabezpieczenia pożyczki jako elementu fakultatywnego, a nie obowiązkowego, co może wpłynąć na jej wysokość, a nie samo przyznanie.
Tchórzewski podkreślił, że w tych poprawkach chodzi o rezygnację z nadmiernego formalizmu, "żeby łatwiej przedsiębiorca uzyskał pomoc, jeśli mu się należy".
Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur wskazał, że w ustawie przygotowano instrumenty wsparcia, które pomogą przedsiębiorcom w kłopotach utrzymać płynność finansową w czasie przygotowań działań naprawczych i umożliwią ich sfinansowanie w ramach planu restrukturyzacyjnego.
Przypomniał, że w pierwszym etapie mierzenia się z koronakryzysem w tarczy antykryzysowej uruchomiono instrumenty ratunkowe oferowane przez PFR, BGK i ARP, które mają działanie doraźne i krótkoterminowe. Jak mówił, mają one na celu pomóc firmom przetrwać szok związany z zamknięciem gospodarki.
- Ta ustawa to jest działanie, które nie ma charakteru szybkiej interwencji, szybkiej pomocy, tylko jest nastawione na strukturalną pomoc tym firmom, które będą miały na tyle poważną sytuację, że będą potrzebowały głębokiej restrukturyzacji" - mówił w Sejmie Mazur.
Wskazał, że celem tej pomocy jest dostarczenie takich narzędzi, które pozwolą na długotrwałą restrukturyzację nawet w perspektywie 10 lat. Pomoc ta może wynosić nawet do 10 mln euro na jedną firmę.
Jak wyjaśnił, rozwiązania zawarte w projekcie ustawy mają pomóc wszystkim typom firm: małym, średnim i dużym, bez względu na branżę i lokalizację geograficzną. Operatorem tej pomocy ma być Agencja Rozwoju Przemysłu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.