Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia umożliwi płatną dostawę do domów Śląskiej Karty Usług Publicznych, która jest tam nośnikiem biletów okresowych. Obecnie nie ma możliwości takiej dostawy, odbiór osobisty kart jest darmowy.
O decyzji ws. wprowadzenia możliwości płatnej wysyłki kart poinformowała we wtorek rzeczniczka GZM Kamila Rożnowska. Jak zaznaczyła, to m.in. efekt przeprowadzonej w ostatnim tygodniu internetowej sondy, w której za taką opcją, wiążącą się z opłatą 10 zł, opowiedziało się 63 proc. głosujących.
- Uwzględniając również wyniki tej sondy, podjęta została decyzja o udostępnieniu tej możliwości. Wysyłka kart ŚKUP do domu będzie możliwa za kilka tygodni - zapowiedziała rzeczniczka GZM.
Metropolia przypomina, że karty, umożliwiające korzystanie z systemu ŚKUP, mają oznaczony termin ważności (w przypadku kart spersonalizowanych to 4 lata). O wydanie nowej karty można wnioskować na 3 miesiące przed upływem terminu.
Dotychczas możliwość zamówienia karty ŚKUP do domu była niedostępna, ponieważ - jak wyjaśniały władze Metropolii - system ich produkcji i dystrybucji był planowany wiele lat temu i wówczas nie zdecydowano się na wprowadzenie tej opcji.
Z tego względu nie było możliwości bezpłatnego uruchomienia usługi, wymagającej m.in. wprowadzenia odpowiednich modyfikacji w systemie (obsługiwanym przez jego dostawcę) oraz przygotowania odpowiedniego procesu aktywacji i wysyłki kart.
Metropolia przypomina, że nadal podstawowa forma zamawiania i odbioru kart jest bezpłatna. Wnioski o wydanie nowej karty można składać online za pośrednictwem Portalu Klienta lub stacjonarnie w Punktach Obsługi Klienta oraz Punktach Obsługi Pasażera.
Odbiór kart jest dotąd możliwy w Punktach Obsługi Klienta (czynnych jest 40 takich miejsc). Metropolia zachęca, aby nie czekać z wymianą kart do ostatniej chwili. Podczas wymiany wszystkie aktywne bilety lub doładowania są przenoszone na nową kartę i zachowują ciągłość.
Jednocześnie w czasie epidemii Metropolia wdrożyła aplikację na urządzenia mobilne, mającą ułatwiać korzystanie z kart ŚKUP.
Wdrożony w 2015 r. (z kilkuletnim opóźnieniem) system ŚKUP jest krytykowany jako awaryjny, trudny w obsłudze i niefunkcjonalny. W założeniu karta miała być rodzajem portmonetki, umożliwiającej opłacanie różnych usług publicznych świadczonych przez samorządy regionu. W praktyce jest wykorzystywana głównie w komunikacji publicznej, jako nośnik biletów, szczególnie okresowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.