Pomysły na wspieranie nowoczesnej gospodarki, na dostosowywanie miast do zmian klimatycznych czy na rozwiązania w zakresie transportu i mobilności miejskiej starają się czerpać samorządowcy z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii od niemieckiej Metropolii Ruhry.
We wtorek utworzona w połowie 2017 r. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przekazała swoim partnerom z Regionalnego Zrzeszenia Ruhry (Regionalverband Ruhr - RvR) udostępnione także w mediach społecznościowych życzenia z okazji 100-lecia działalności tamtego związku.
"Dziś nasz niemiecki partner - Regionalne Zrzeszenie Ruhry - obchodzi jubileusz 100-lecia powstania. W ciągu dwóch lat naszej współpracy przeprowadziliśmy razem wiele inicjatyw i wydarzeń - m. in. w tematach rewitalizacji terenów poprzemysłowych oraz zarządzania terenami zielonymi" - napisały po polsku i niemiecku władze GZM.
"Pomimo Covid-19 nie zatrzymujemy się. Planujemy wspólne webinaria dotyczące ochrony środowiska, przystosowania do zmian klimatu oraz mobilności. Wszystkiego dobrego, Przyjaciele!" - życzyli partnerom z RvR przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
List intencyjny o współpracy władze GZM i Metropolii Ruhry podpisały w Dortmundzie w sierpniu 2018 r. Wskazane w tamtym dokumencie pola porozumienia to m.in. planowanie przestrzenne, transformacja gospodarki, wyzwania związane ze zmianami klimatu, mobilność miejska i usługi metropolitalne.
List intencyjny był pierwszym etapem formalnej współpracy metropolii. Rok później GZM i RVR zawarły porozumienie o partnerstwie uszczegółowiające zakres i formę wspólnych działań. Była to pierwsza taka umowa z partnerem zagranicznym, zawarta przez działającą od połowy 2017 r. GZM.
Przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wskazują, że oba regiony łączy nie tylko podobna przeszłość industrialna czy wspólnota mieszkańców, których grupy w historii migrowały między nimi. W ub. roku uzgodniono m.in. cokwartalne spotkania czy współpracę w ramach europejskiej platformy Coal Regions in Transition - regionów pogórniczych w transformacji.
W sierpniu 2019 r. dyrektor Biura Regionalnego Zrzeszenia Ruhry Karola Geiss-Netth"fel diagnozowała, że współpraca obu metropolii powinna skupiać się na definiowaniu przyszłości w oparciu m.in. o wspólne elementy przeszłości. Zaznaczyła, że miasta Zagłębia Ruhry skoncentrowały się na wspieraniu przedsięwzięć związanych z dostosowaniem do zmian klimatycznych i rozwoju związanego z tym biznesu.
Pytana o rady dla samorządowców GZM dyrektor biura RvR odpowiedziała wówczas, że w trakcie zmian strukturalnych, związanych m.in. z odchodzeniem od węgla i stali, tamtejsze miasta postawiły na transport drogowy. "Chciałabym przed tym państwa przestrzec - aby tego unikać, aby większy nacisk położyć na transport publiczny" - podkreśliła.
Odnosząc się do tej sugestii przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Karolczak przypominał, że największy projekt GZM wiąże się z tworzeniem tzw. Kolei Metropolitalnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.