Muzeum Częstochowskie podjęło przygotowania do otwarcia swych ekspozycji. Ta dotycząca kopalnictwa rud żelaza na terenie byłego województwa częstochowskiego nie zostanie jednak na razie udostępniona.
- Obiekt jest problematyczny ze względu na wąskie przejścia i nie będzie otwarty w pierwszej turze. Aktualnie jesteśmy w trakcie ustaleń z Sanepidem - mówi Katarzyna Ozimek, pełniące obowiązki Dyrektora Muzeum Częstochowskiego.
Znajdujące się w częstochowskim Parku Staszica Muzeum Górnictwa Rud Żelaza jest jednym z oddziałów Muzeum Częstochowskiego. Wszystkie one zostały zamknięte dla zwiedzających 12 marca 2020 r. z uwagi na wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Pod koniec kwietnia ogłoszona została decyzja rządu o możliwości otwarcia muzeów od poniedziałku, 4 maja. Częstochowskie muzeum w poniedziałki jest jednak nieczynne dla zwiedzających. Nie oznacza to, że otworzy swoje podwoje we wtorek.
Dyrekcja podjęła decyzję, aby na razie nie udostępniać podziemnej ekspozycji. Obejmuje ona m.in. maszyny i urządzenia górnicze, wagoniki z kopalń rud, linę szybową z kopalni Szczekaczka i wiele innych eksponatów. Ekspozycja mieści się w salach i korytarzach wykonanych metodą odkrywkową we wschodnim zboczu Jasnej Góry, niedaleko klasztoru ojców paulinów. Z uwagi na niezbyt obszerne przejścia i wąskie sale dyrekcja uznała, że na razie bezpieczniej będzie nie udostępniać tego muzeum zwiedzającym.
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w obecnej formie udostępnione zostało w maju 2008 r. Wcześniej podziemna ekspozycja czynna była w latach 1989-1995. Obecnie pozostaje zamknięta bezterminowo.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.