Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach wielkości bezrobocia, w kwietniu br. znacząco wzrósł w konsekwencji zatrzymania gospodarki - w najbliższych miesiącach należy oczekiwać spadku zatrudnienia i wzrostu bezrobocia - oceniło Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).
"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w kwietniu br. znacząco wzrósł. Tak duża skokowa zmiana jest konsekwencją nagłego zatrzymania gospodarki w efekcie pandemii koronawirusa. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać spadku zatrudnienia i wzrostu bezrobocia" - oceniło BIEC.
Biuro zauważyło, że niezależnie od dominującego wpływu pandemii, w gospodarce już od dłuższego czasu widoczne były oznaki spowolnienia, co - jak oceniło - nieuchronnie wiązało się również ze wzrostem bezrobocia, jednak na znacznie mniejszą skalę.
BIEC wskazało, że największy wpływ na skokowy wzrost wskaźnika miało nasilenie się wśród przedsiębiorców zamiarów redukcji zatrudnienia.
"Zjawisko to wystąpiło we wszystkich branżach, jednak w najmniejszym stopniu w przedsiębiorstwach przetwórstwa ropy naftowej oraz w branży farmaceutycznej" - zaznaczyło.
Dodało, że do powiatowych urzędów pracy napłynęło "zdecydowanie mniej" ofert zatrudnienia oraz że mniej osób bezrobotnych znalazło pracę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.