W najbliższym czasie notowania złotego będą uzależnione od sentymentu na giełdach, a kurs EUR/PLN pozostanie w trendzie bocznym między 4,51 a 4,57 - oceniają ekonomiści. Rentowności krajowych obligacji skarbowych nadal mają pole do niewielkich spadków.
- W najbliższym czasie złoty będzie zachowywał się jak pozostałe waluty regionu, a notowania będą uzależnione od sentymentu na giełdach, a także od informacji o zasięgu globalnym, np. dotyczących ropy naftowej. Spodziewamy się, że kurs EUR/PLN pozostanie w trendzie bocznym w przedziale 4,51 - 4,57 - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego, Piotr Popławski.
We wtorek rentowności krajowych SPW poszły w górę na środku i na długim końcu krzywej rentowności. W ocenie Popławskiego może to być przejściowa reakcja na pojawiające się głosy wśród członków Rady Polityki Pieniężnej o konieczności podniesienia stóp procentowych w niedalekiej przyszłości. Zaznacza, że przy niskiej płynności trudno jednoznacznie wskazać przyczynę wtorkowych wzrostów.
- Wydaje się, że rentowności krajowych papierów nadal mają trochę miejsca do spadków. Inwestorzy zdają się wierzyć, że RPP obniży stopy do zera. Jednocześnie na rynku jest duża płynność, a na początku maja zostanie uwolnione jeszcze około 40 mld zł w ramach zmniejszenia rezerwy obowiązkowej banków. Co prawda część z tej kwoty została już zainwestowana z wyprzedzeniem, ale pewnie coś jeszcze zostało - powiedział Popławski.
Dodał, że w centrum uwagi inwestorów jest czwartkowa decyzja EBC ws. polityki pieniężnej (godz. 13.45).
- Rynek wierzy, że EBC będzie musiał zwiększyć program luzowania ilościowego. Jeżeli bank tego nie dokona, możliwe będzie rozczarowanie rynku i wzrosty rentowności za granicą - powiedział.
Ekonomista nie spodziewa się zmian w polityce Fed po środowym posiedzeniu banku (decyzja o godz. 20.00)
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,633 proc. (-2,1 pb), a niemieckich -0,469 proc. (-2,4 pb).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.