W dobie koronawirusa i wywołanego nim spowolnienia gospodarczego, państwa UE powinny mieć wolność w wyborze technologii prowadzących do zmniejszenia emisji CO2 - przekazał na nieformalnej Radzie UE ds. energii minister klimatu Michał Kurtyka. Wskazał, że dla Polski tym rozwiązaniem jest gaz.
We wtorek odbyła się wideokonferencja unijnych ministrów ds. energetyki. Z polskiej strony w spotkaniu brali udział minister Michał Kurtyka i wiceszef resortu Adam Guibourg-Czetwertyński.
Podczas spotkania Kurtyka podkreślił, że koronawirus ma coraz większy negatywny wpływ na światową i europejską gospodarkę, w tym na sektor energetyczny. Zapewnił, że Polska popiera UE w działaniach na rzecz stworzenia spójnej strategii wyjścia z kryzysu.
- Obecna sytuacja jest bezprecedensowa i wymaga działań o takim właśnie charakterze. W celu ich realizacji będą konieczne odpowiednie środki finansowe na poziomie unijnym. Planując działania, naszym priorytetem powinno być również unikanie nakładania dodatkowych obciążeń na najbardziej dotknięte sektory i obywateli - powiedział cytowany w komunikacie resortu Kurtyka.
Minister poinformował też unijnych ministrów, że Polska przeprowadziła analizę obecnego kryzysu z perspektywy sektora energetycznego i zidentyfikowała cztery zasadnicze obszary potrzebnej interwencji.
Pierwszym obszarem są inwestycje. Chodzi o zapewnienie ukończenia kluczowych projektów energetycznych będących w fazie realizacji.
Drugim obszarem - według szefa resortu klimatu - jest przemysł i działania mające na celu wzmocnienie kluczowych sektorów potrzebnych do osiągnięcia neutralności klimatycznej przy jednoczesnym zapewnieniu bieżącego funkcjonowania gospodarki.
Trzecim obszarem są innowacje i zacieśnienie współpracy w celu rozwoju potrzebnych technologii.
Czwartym obszarem, na który wskazał Kurtyka są ludzie i ich ochrona przed negatywnymi skutkami gospodarczymi koronawirusa.
Według Kurtyki, spowolnienie po pandemii jest nieuniknione, dlatego potrzeba zacieśnienia współpracy na szczeblu UE jest jeszcze pilniejsza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.