Bardzo trudne tygodnie ma za sobą załoga ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit (PGG). Aby móc rozpocząć zbrojenie nowej ściany 373a w II warstwie pokładu 209, na poziomie 650 m, trzeba było odprowadzić w sposób bezpieczny 830 tys. m sześć wody. Na dodatek naturalny dopływ zasilał zbiornik cały czas z prędkością 2 m sześć. na minutę
- Musieliśmy wykonać 300 m dodatkowego chodnika w innej partii kopalni, skąd wykonano otwory drenażowe celem odwodnienia zbiornika – opowiada Sławomir Brusik, kierownik działu inwestycji i przygotowania produkcji kopalni.
Trzystumetrowe wyrobisko wykonała załoga Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych Polskiej Grupy Górniczej, zaś wiercenie otworów wzięli na siebie pracownicy wyspecjalizowanej firmy. Dopiero wówczas załoga oddziału GZL 2 mogła przystąpić do przygotowania ściany. Ma zostać ukończone zgodnie z planem w połowie maja.
W Piaście daje się we znaki zagrożenie wodne. Tak było zawsze. Skutecznie jednak udaje się je ograniczyć. Rozbudowany system odwadniania w postaci pomp funkcjonuje bez szwanku, podobnie jak urządzenia klimatyzacji lokalnej, umożliwiające załodze efektywną pracę. Istotną rolę odgrywa dobrze zorganizowany transport materiałów i ludzi. Sumaryczna długość tras przekracza 40 km. Do tego dochodzi jeszcze transport specjalny powyżej 12 t. funkcjonujący pod nadzorem oddziału GTD-1-P. To kolejnych 5 km tras rocznie.
Warto również dodać, że nowa ściana 373a ma wybieg 1828 m oraz długość 195 m. Ruszy wyposażona w kombajn ścianowy KGE – 710, 128 sztuk sekcji obudowy zmechanizowanej Fazos, przenośniki zgrzebłowe ścianowy i podścianowy typu Nowomag – 850. Ten drugi z kruszarką.
- Pomimo trudnej sytuacji udało się nam pozyskać środki na zakup nowych urządzeń. Chodzi właśnie o przenośniki, w tym również o przenośnik taśmowy Pioma 1200. Pozostałe urządzenia pochodzą z odzysku po zlikwidowanych wcześniej ścianach wydobywczych. Wymagały niezbędnych przeglądów i konserwacji, które odbywały się w odpowiednio przygotowanych miejscach na trasie transportu lub bezpośrednio w miejscu ponownej zabudowy urządzeń - tłumaczy Sławomir Brusik, kierownik Działu inwestycji i przygotowania produkcji w ruchu Piast.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.