Wpłynęło już ponad 1,85 mln wniosków o udzielenie wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej - poinformowało w czwartek, 23 kwietnia, Ministerstwo Rozwoju.
Jak czytamy na stronach resortu, według stanu na 23 kwietnia, wpłynęło 1 856 581 wniosków; z tego 1 155 172 wnioski dotyczyły zwolnienia ze składek ZUS w okresie marzec - maj 2020 r. Na drugim miejscu pod względem liczebności (319 595) znalazły się wnioski o wypłacenie świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą, natomiast na trzecim miejscu - 272 138 - dotyczące pożyczek dla mikroprzedsiębiorców. Natomiast 49 477 wniosków dotyczyło odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat.
Poinformowano ponadto, że 13 740 przedsiębiorstw wnioskowało o dofinansowanie do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego i dofinansowanie do wynagrodzeń w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy. Złożono też 46 459 wniosków o świadczenia postojowe dla umów cywilnoprawnych.
Dane te - jak czytamy - "pokazują, że rozwiązania pomocowe zawarte w tarczy antykryzysowej spotkały się już z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw".
W informacji wskazano że, podobne wnioski wpłyną z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wynika z niego - jak czytamy - że ponad połowa (56 proc.) ankietowanych przedsiębiorstw planuje skorzystać z dofinansowania do utrzymania pracowników w zatrudnieniu, przewidzianego w tarczy antykryzysowej, a najbardziej zainteresowane tym rozwiązaniem są duże firmy (90 proc. wskazań), a także sektor handlowy (63 proc.).
MR wskazuje, że tarcza koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników oraz zachowaniu płynności i ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw. "Przyjęliśmy w niej rozwiązania, które w naszej ocenie są najbardziej potrzebne dla utrzymania potencjału polskiej gospodarki na tym etapie walki z gospodarczymi konsekwencjami pandemii" - napisano.
Zaznaczono, że dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy od 60 proc. do nawet 75 proc., co jest bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji. Podkreślono, że "rząd na bieżąco, elastycznie reaguje na dynamicznie zmieniającą się sytuację".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.