Złoty w najbliższych dniach ustabilizuje się wobec euro w przedziale 4,52-4,54, o ile nie pojawiają się negatywne informacje dla polskiej waluty - uważają ekonomiści. Na rynku krajowego długu skarbowego rentowność może delikatnie zniżkować na całej długości krzywej.
- Oczekuję, że eurozłoty będzie stabilizować się w najbliższym czasie w przedziale 4,52-4,54, chyba że na rynku pojawią się negatywne informacje dla naszej waluty, których inwestorzy nie uwzględniają - powiedziała główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.
W środę GUS podał, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2020 r. spadła o 9,0 proc. rdr, a mdm o 3,3 proc. Konsensus PAP Biznes wskazywał na spadek sprzedaży detalicznej w cenach stałych w marcu rdr o 4,2 proc. i wzrost mdm o 6,2 proc.
Publikacja odczytu nie doprowadziła do istotnych zmian na rynku walutowym.
- Dane były sporo gorsze od oczekiwań, a prognozy ekonomistów były mocno zróżnicowane. Spodziewałam się nawet dwucyfrowego spadku sprzedaży detalicznej w marcu - powiedziała ekspertka banku.
- Większe obawy budzi odczyt za kwiecień, gdyż marcowy lockdown placówek handlowych nie obejmował pełnego miesiąca. Poza popytem na artykuły pierwszej potrzeby (żywność, farmaceutyki) można spodziewać się, że zapotrzebowanie na inne dobra konsumpcyjne znacząco spadło - dodała.
W jej ocenie para EUR/USD w krótkim terminie będzie się poruszała w wąskim zakresie 1,08-1,09.
RYNEK DŁUGU
Podczas środowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego doszło do minimalnych zmian dochodowości. Spadkom na krótkim i długim końcu towarzyszył wzrost na środku krzywej.
- Wczoraj mieliśmy wyraźne spadki, a dzisiaj na rynku długu skarbowego jest uspokojenie. Czynnikiem wspierającym notowania polskich obligacji może być wciąż wczorajsza decyzja o odwołaniu czwartkowej aukcji przez resort finansów. Sądzę, że w najbliższym czasie rentowności naszych SPW mogą delikatnie pójść w dół, o 2-3 pb na całej długości krzywej, lub pozostać na obecnych poziomach - powiedziała Monika Kurtek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.