Mapy zagospodarowania przestrzennego 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego połączyła w jednym internetowym narzędziu zrzeszająca te samorządy Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Częściowo interaktywna mapa zapewnia m.in. szybki dostęp do dokumentów źródłowych.
Jak wynika z informacji przesłanej PAP w piątek, 17 kwietnia, przez Witolda Trólkę z biura prasowego GZM, zbiorcza mapa powstała w oparciu o zestawienie rysunków obecnie obowiązujących studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania poszczególnych gmin.
Rysunki te na głównej mapie zestawiono obok siebie, nie ujednolicając zastosowanych warstw i oznaczeń, zapewniając natomiast wspólny podkład np. w postaci mapy kartograficznej lub ortofotomapy. Po otwarciu mapy każdej z gmin pokazuje się m.in. legenda opisująca lokalne oznaczeń sposobów nanoszenia danych o zagospodarowaniu przestrzennym.
Wspólna mapa - jak uściślił Trólka - prezentuje przestrzenno-funkcjonalny obraz Metropolii w sposób: całościowy (na tle wszystkich gmin GZM), rzeczywisty (jako rysunek aktualnie obowiązującego studium) i zbiorczy (dostępny w jednym miejscu).
- Pozwala to na szybki dostęp do dokumentów źródłowych z każdej gminy, bez konieczności żmudnego przeglądania poszczególnych stron internetowych. Po podświetleniu konkretnej gminy, wyświetla się panel informacyjny zawierający: legendę rysunku, rok uchwalenia danego dokumentu oraz link do strony źródłowej (np. do BIP danej gminy) - podał przedstawiciel GZM.
Inne funkcjonalności to: możliwość zaciągnięcia ortofotomapy lub rzeźby terenu, narzędzie rysowania, narzędzie pomiaru długości i powierzchni czy możliwość udostępniania wybranej lokalizacji. Dostępna pod adresem: infogzm.metropoliagzm.pl/mapy/suikz.html mapa powstała w ramach tworzenia portalu internetowego InfoGZM.
Portal InfoGZM ma dostarczać danych statystycznych o Metropolii i jej samorządach, a także innych parametrów i prognoz, dotyczących np. demografii, finansów publicznych, infrastruktury, środowiska i gospodarki.
Można tam znaleźć m.in. zbiór publikacji na temat GZM i opracowań przez nią realizowanych. Dostępne są mapy prezentujące koncepcję Kolei Metropolitalnej czy zaprojektowany system tras rowerowych. Portal prezentuje dane w formie map, wykresów, kartogramów, grafik i tabel.
Źródłami danych są: Główny Urząd Statystyczny, Regionalna Izba Obrachunkowa, Ministerstwo Finansów i budżety poszczególnych gmin członkowskich. Mapy tematyczne powstały na podstawie danych przestrzennych Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Państwowego Instytutu Geologicznego oraz własnych.
W związku z epidemią koronawirusa, bazę portalu - opracowanego przez departament strategii i polityki przestrzennej urzędu metropolitalnego - poszerzono o informacje z zakresu zdrowia publicznego (infogzm.metropoliagzm.pl/mapy/Covid.html)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.