Jeszcze w bieżącym kwartale ruch Knurów kopalni Knurów-Szczygłowice (JSW) będzie niemal w pełni zaspakajał swoje potrzeby energetyczne.
W ruchu Knurów kopalni Knurów-Szczygłowice od sześciu lat działa powierzchniowa stacja odmetanowania. Właśnie została rozbudowana o czwartą dmuchawę, co pozwoliło zwiększyć wydajność tej stacji o 40 m sześć. mieszanki metanu z powietrzem na minutę.
- Dokładnie od 60 do 70 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w dni robocze będzie pokrywane z własnych źródeł, a w weekendy nawet w 100 proc. Tą energią zasilimy maszyny wyciągowe, stację sprężarek, zakład mechanicznej przeróbki węgla i pozostałe urządzenia powierzchniowe i dołowe. To dobra wiadomość, ponieważ spadną tym samym koszty zakupu energii elektrycznej – tłumaczy Andrzej Szymała, główny inżynier inwestycji w kopalni Knurów-Szczygłowice.
W ruchu Szczygłowice funkcjonują obecnie dwa generatory wraz z silnikami o mocy 2 MW każdy. Docelowo planuje się budowę kolejnych czterech wraz z silnikami o łącznej mocy elektrycznej 16 MW i tyleż samo mocy cieplnej.
Należy dodać, że kopalnia Knurów-Szczygłowice jest na etapie projektu budowy Centralnej Stacji Klimatyzacyjnej. Metan zgodnie z planami posłuży do zasilania silników gazowych układu kogeneracyjnego, zaś uzyskane ciepło do produkcji chłodu zaspokajającego potrzeby klimatyzowania wyrobisk dołowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A jakie koszty wytwarzania tej energii Nikt o tym nie pisze?