Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność wzywa Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS do zadeklarowania: czy rząd wesprze sektor paliwowo-energetyczny w kryzysie spowodowanym pandemią. Związkowe postulaty to zwiększenie mocy produkcyjnych elektrowni węglowych, co sprawi, że węgiel z polskich kopalń będzie odbierany, oraz zawieszenie lub wypowiedzenia Pakietu Klimatycznego Unii.
W piśmie podpisanym przez Bogusława Hutka, przewodniczącego Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność, czytamy, że kryzys gospodarczy, będący konsekwencją pandemii koronawirusa, coraz mocniej dotyka sektor paliwowo-energetyczny, tymczasem zaproponowane przez rząd instrumenty wsparcia to pomoc skierowana głównie dla małych i średnich firm.
„Polskie spółki węglowe i energetyczne zostały pozostawione same sobie - czytamy - Jeśli ten stan rzeczy się utrzyma, przedsiębiorstwa górnicze, od których spółki energetyczne przestaną odbierać zakontraktowany węgiel, utracą możliwość składowania surowca ze względu na przepełnione przykopalniane zwałowiska, co wiązać się będzie z koniecznością wstrzymania wydobycia, a następnie ogłoszenia upadłości”.
Górniczy związkowcy postulują zawieszenia lub wypowiedzenia zobowiązań wynikających z polityki klimatycznej UE.
„...w takim momencie polską racją stanu jest obrona polskiej gospodarki, której istotną gałęzią jest branża górnicza. (…) Na naszych oczach waży się los setek tysięcy miejsc pracy” - czytamy w piśmie do prezesa PiS.
Związkowcy dodają, że jeśli spółki węglowe nie przetrwają obecnego kryzysu, upadną również firmy kooperujące z branżą górniczą, wskutek czego znaczące obszary Górnego Śląska na długie lata pogrążą się w zapaści ekonomicznej i społecznej.
„Zapewniamy, że jako strona społeczna uczynimy wszystko, by nie dopuścić do sytuacji, w której za błędne decyzje zarządów spółek energetycznych i węglowych oraz zaniechania ze strony Rządu RP koszty będą ponosić pracownicy, jak to już miało miejsce w roku 2016” - podkreślają.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK