Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego przedłużone zostało obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. To oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas Świąt Wielkanocnych.
O nowych obostrzeniach związanych z powstrzymaniem pandemii koronawirusa podczas konferencji, która odbyła się w czwartek, 9 kwietnia, poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Za tydzień, od czwartku, 16 kwietnia 2020 r. wprowadzony zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa. Oznacza to, że każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.
Przedłużone zostają również obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa.To oznacza, że do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:
- ograniczenia w przemieszczaniu się;
- zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
- ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
- ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
- zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
- zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
- zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
- zamknięcie restauracji;
- ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
- ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.)
Do niedzieli 26 kwietnia będzie obowiązywało nadal zamknięcie szkół i uczelni; przedszkoli i żłobków; zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego oraz zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.
Natomiast do niedzieli 3 maja będzie obowiązywało zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę oraz obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.
Do odwołania obowiązują ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.
Matury i egzamin kończący podstawówkę zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. O konkretnych terminach przedstawiciele rządu informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Powoli czuję się jakbym żyła w państwie policyjnym...nie sądzę by wyeliminowało to epidemię, zarażenia będą przybywać i co roku ktoś zachoruje na koronawirusa a co najwyżej po jakimś czasie będzie tendencja spadkowa. Panika nikomu nie pomoże a jedynie zaszkodzi. Groteskowy jest fakt gdy ktoś ma tę maseczkę, rękawiczki lateksowe i pali papierosy - nie dba o swoje zdrowie a panikuje. Bardziej męczy mnie dym tytoniowy który jako bierny palacz wdycham - szkoda że żaden rząd nie wprowadził zakazu palenia nie tylko w miejscach publicznych ale też i ogólnie na dworze. Większość palących to osoby niekulturalne skoro idąc ulicą palą papierosy i narażają niepalących na wdychanie tych smrodów. Uważam że owszem maseczki, rękawiczki, dezynfekowanie rąk w miejscach publicznych, izolowanie chorych to coś co powinno być od początku reszta to przesada a koszta jakie odczujemy z wprowadzenia zakazu działalności gospodarczej będą nie do odrobienia
Ciekawe jakie będą kary za brak maski ?