Tauron rozbudowuje istniejącą sieć DWDM - technologię optyczną, pozwalającą na realizację najbardziej wymagających usług teletransmisyjnych. W efekcie zwiększy się przepustowość łączy, a zmniejszy ich awaryjność. Projekt dotyczy południowej Polski i obejmuje ponad 100 tys. gospodarstw domowych przyłączanych do sieci telekomunikacyjnej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Po zakończeniu projektu Tauron będzie dysponować siecią o najwyższych parametrach, gotową do obsługi obecnych i przyszłych potrzeb transmisyjnych. Dzięki temu zwiększą się możliwości przepustowości sieci światłowodowych Taurona - uzyskując dodatkowe 1,4 Tb/s. Dzięki modernizacji, zwiększy się też bezpieczeństwo usług Data Center i Punktów Wymiany Ruchu poprzez zapewnienie wydajnych połączeń telekomunikacyjnych dwiema niezależnymi drogami (redundancja). Możliwe będzie również zaawansowane szyfrowanie danych.
- Tauron jest kluczowym podmiotem w branży energetycznej, zapewniającym dostawy energii elektrycznej dla ponad 5,5 mln klientów. Wykorzystując naszą infrastrukturę chcemy również poszerzać zasięg Polski cyfrowej. Poprzez rozbudowę sieci technologii optycznej to właśnie się dzieje – mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia.
Modernizacja obejmuje rozbudowę sieci DWDM o dziewięć nowych węzłów z rodziny Nokia PSS 1830, a także o rozszerzenie zasięgu geograficznego sieci poprzez dołączenie nowych ringów i lokalizacji. Po rozbudowie sieć będzie składać się z 33 węzłów i będzie wykorzystywać ok. 2100 km światłowodów.
Inwestycja rozbudowy sieci DWDM zakończy się do końca II kwartału 2020. Wykonawcą jest spółka Excelter, partner firmy Nokia.
Tauron angażuje się w rozwój sieci światłowodowych w Polsce, uczestnicząc w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa, którego celem jest likwidacja wykluczenia cyfrowego i tzw. białych plam (miejsc, w których Internet nie jest dostępny wcale lub jakość sygnału nie pozwala na efektywne użytkowanie).
W 2018 spółka otrzymała dofinansowanie na rozbudowę sieci światłowodowej na terenie siedmiu regionów w południowej Polsce.
Technologie optyczne, takie jak DWDM (ang. Dense Wavelength Division Multiplexing) pozwalają firmom telekomunikacyjnym na zwiększenie przepływności w sieciach optycznych. System DWDM umożliwia zastosowanie wielu fal optycznych o różnych długościach w jednym włóknie światłowodowym. Zastosowanie systemu DWDM pozwala na realizację najbardziej wymagających usług teletransmisyjnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.