Złożono 383 634 wnioski dotyczące skorzystania z rozwiązań oferowanych przez tarczę antykryzysową - podało we wtorek, 7 kwietnia, wieczorem Ministerstwo Rozwoju na swojej stronie internetowej.
Wedle ministerstwa na 383 634 wnioski o pomocy antykryzysową składa się: 277 595 podań o zwolnienie ze składek do ZUS za marzec - maj 2020 r., kolejne 59 266 dotyczy świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą, a 35 215 wniosków - o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.
Pozostałe wnioski dotyczą: dofinansowania do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego bądź w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy (3 772), świadczenia postojowego dla umów cywilnoprawnych (3 853) oraz 3 933 podań o odroczenie lub rozłożenie składek ZUS bez opłat.
Resort przytacza badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, z których wynika, że ponad połowa (56 proc.) ankietowanych przedsiębiorstw planuje skorzystać z dofinansowania do utrzymania pracowników w zatrudnieniu, przewidzianego w tarczy antykryzysowej. Najbardziej zainteresowane tym rozwiązaniem są duże firmy (90 proc. wskazań), a także sektor handlowy (63 proc.).
Przepisy przyjęte w ramach tarczy zwalniają mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące. Przewidują także wypłacanie świadczeń postojowych i dopłat do wynagrodzeń dla pracowników przez państwo. Pozwalać mają też pracodawcom uelastycznić czas pracy w swoich zakładach. Nowe przepisy zakładają też przedłużenie kredytów obrotowych dla firm czy brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.