W toku prac nad Tarczą Antykryzysową Konfederacja Lewiatan zgłosiła - w imieniu swoich członków - kilkaset postulatów i uwag do projektu.40 uwag zostało uwzględnionych i znalazło się w przepisach specustawy.
- Są wśród nich m.in. regulacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców, badań medycyny pracy, zwolnienie ze składek na ZUS, odroczenie złożenia i zapłaty CIT-8, odroczenie wejścia w życie JPK_VAT i nowej matrycy stawek VAT, odroczenie wejścia w życie podatku od sprzedaży detalicznej, przesunięcie obowiązków związanych z BDO i szereg innych – podkreślają członkowie Konfederacji Lewiatan.
Wśród tych przyjętych propozycji znalazło się zawieszenie przepisów kodeksu pracy dotyczących badań okresowych i zmiana zasad w zakresie badań wstępnych i kontrolnych. To także zwolnienie z obowiązku zapłaty składek ZUS za marzec, kwiecień i maj 2020 r. (przedsiębiorcy i pracowników) dla mikroprzedsiębiorców zatrudniających max 9 pracowników oraz osób samozatrudnionych, których przychód w danym miesiącu nie przekracza trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia.
Posłowie zgodzili się na wprowadzenie możliwości złożenia zeznania rocznego PIT oraz zapłaty podatku bez konsekwencji przewidzianych w KKS do 31 maja 2020 r.
Pierwotny projekt ustawy przewidywał limit środków, w wysokości „800 mln. zł", przeznaczonych na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w czasie przestoju ekonomicznego i w okresie obniżenia wymiaru czasu pracy. Przyjęta ustawa nie zawiera tego limitu, co pozwala na przeznaczenie przez rząd większych środków na wsparcie pracodawców i pracowników.
Biorąc pod uwagę postulaty przedsiębiorców zrezygnowano z kontrowersyjnego pomysłu UOKIK dotyczącego zawieszenia spłaty każdego kredytu konsumenckiego i hipotecznego na wniosek kredytobiorcy. Uwzględniono, że w przypadku ustalania cen maksymalnych należy uwzględnić cały łańcuch dostaw tj. ceny hurtowe i detaliczne.
Zawieszono terminy procesowe i sądowe oraz bieg terminów przewidzianych przepisami prawa administracyjnego. Zawieszono materialne terminy administracyjne (m.in. ważność decyzji budowalnych i środowiskowych). Zawieszenie trwa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.
Wydłużono terminy do rozpoczęcia sprzedaży energii elektrycznej w ramach systemu aukcyjnego w stosunku do wytwórców OZE, którzy złożyli zwycięskie oferty w ramach aukcji przeprowadzonych w latach 2018 oraz 2019. Wprowadzono szczególne przepisy w zakresie czasu pracy dla infrastruktury krytycznej np. możliwość zmiany systemu lub rozkładu czasu pracy pracowników w sposób niezbędny dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa, stacji lub urzędu.
Wprowadzono uprawnienia dla rad gmin do wprowadzenia w drodze uchwały zwolnień z podatku od nieruchomości dla firm, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z COVID-18 (oczekiwaliśmy generalnego zwolnienia).
Wprowadzono uprawnienia dla samorządowych organów podatkowych do przedłużenia w drodze uchwały terminu płatności rat podatku od nieruchomości przypadających w kwietniu, maju i czerwcu, których płynność finansowa uległa pogorszenia w związku z COVID-19, nie dłużej jednak jak do
30 września 2020 r.
Czasowo zrezygnowano z zakazu wykonywania w niedziele czynności związanych z handlem polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towaru pierwszej potrzeby oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności (tzw. „towarowanie sklepu").
Wprowadzono ceny maksymalne na produkty niezbędne do wytworzenia leków, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Umożliwiono wytwórcom leków otrzymania z Agencji Rezerw Materiałowych towarów niezbędnych do zapewnienia ciągłości wytwarzania leków w taki sposób, iż dodano art. 46g, zgodnie z którym minister właściwy do spraw zdrowia lub upoważnione przez niego podmioty mogą zbywać produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne, produkty biobójcze oraz środki ochrony osobistej, podmiotom innym niż pacjenci.
Wprowadzono uprawnienia dla Ministra Finansów, aby w drodze rozporządzenia, zaniechał w całości lub w części poboru odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, określając w szczególności rodzaj podatku, zakres terytorialny zaniechania, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy obowiązanych, których dotyczy zaniechanie, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii w związku z COVID-19 oraz skutki nimi wywołane.
Wprowadzono uprawnienia dla Rady Ministrów do wstrzymania w drodze rozporządzenia administracyjnych postępowań egzekucyjnych należności pieniężnych, określając w szczególności zakres terytorialny wstrzymania tych postępowań oraz okres, na który następuje to wstrzymanie, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii w związku z COVID-19 oraz skutki nimi wywołane. W okresie wstrzymania, mogą być dokonywane wypłaty z zajętego rachunku bankowego lub rachunku prowadzonego przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.