Geofizyczny system bezpieczeństwa dla górniczych filarów ochronnych – pod taką nazwą kryje się projekt, który w latach 2020-2023 realizowany będzie w ruchu Marcel kopalni ROW, należącej do Polskiej Grupy Górniczej.
PGG – jako jedyny podmiot nienaukowy w Polsce – włączyła się wspólnie z instytutami badawczymi w największy projekt geologiczny na kontynencie – System Obserwacji Płyty Europejskiej EPOS-PL+. W Marcelu prowadzone będą badania nad zagrożeniem tąpaniowym i sejsmicznością obszarów górniczych.
– Polska Grupa Górnicza to bardzo ważny partner przemysłowy. Bez PGG prawdopodobnie nie udałoby się nam wystartować i realizować całego projektu. W imieniu środowiska naukowego serdecznie dziękuję za zaangażowanie i współpracę – powiedział prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, będącego liderem EPOS-PL+.
Przypomnijmy, że EPOS realizowany jest przez 25 państw (od 2010 r. z udziałem Polski). To największy europejski projekt infrastrukturalny w dziedzinie nauk o Ziemi.
Dotąd, w poprzednich edycjach, w zakresie badań nad sejsmologią górniczą powstała m.in. wzorcowa Stacja Geofizyki Górniczej w kopalni Bobrek w Bytomiu, a w zakresie oddziaływania wstrząsów na powierzchnię opracowano i wdrożono w kopalniach pierwszą na świecie tzw. śląską skalę siły wstrząsów, czyli Górniczą Skalę Intensywności Drgań GSI.
W latach 2016-2017 trzy poligony badawcze utworzono już w kopalniach PGG: w Ruchach Ziemowit, Bielszowice (Ruda) i Rydułtowy (ROW). Zainstalowano tam pod ziemią i na powierzchni nowoczesne wielokanałowe urządzenia i prototypowy system do pośredniego pomiaru zmian naprężeń przed frontem eksploatacyjnym.
PGG podkreśla, że udostępnienie naukowcom przez śląskie kopalnie części danych o sejsmiczności towarzyszącej eksploatacji stało się inspiracją dla innych europejskich przedsiębiorców wydobywających surowce naturalne do nawiązania współpracy i dołączenia do projektu EPOS.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No faktycznie, aparatura analogową z lat 80-tych XX wieku to szczyt technik. Poza tym z tego co wiem to na razie pod ziemią nie pracują żadne czujniki. Nie wspominając że wykonawca aparatury - GIG dopiero teraz po trzech latach zaczyna dostarczać system i czujniki. A gdzie zabudowa systemu i dane z niej.