Katowicką Bazę Usług Zdalnych, w której znajdą się firmy różnych branż, mogące świadczyć zdalne usługi, tworzy tamtejszy urząd miasta. Miasto czeka na zgłoszenia firm pod specjalnym adresem mailowym.
Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe katowickiego magistratu, który grupuje rozwiązania związane z epidemią pod adresem koronawirus.katowice.eu, to kolejna propozycja po uruchomionej już w poprzednich tygodniach bazie "Jedzenie na wynos".
Cytowany w informacji miasta jego prezydent Marcin Krupa przypomniał, że ze względu na obowiązek zamknięcia również podmiotów usługowych, a także ograniczania kontaktu osobistego do minimum, wiele firm świadczących usługi znajduje się w bardzo trudnym położeniu; niektóre z nich mogą jednak świadczyć usługi online.
- Inspiracją do stworzenia Katowickiej Bazy Usług Zdalnych był mail, który otrzymaliśmy od lektorów jednej ze szkół językowych. Nie mogą teraz zarabiać pieniędzy, ale przecież angielskiego czy innych języków można się uczyć zdalnie - zaznaczył Krupa.
Katowiccy samorządowcy, rozmawiając z przedsiębiorcami zdali sobie sprawę, że online można np. prowadzić zajęcia typu fitness, udzielać porad finansowych, prawnych, prowadzić szkolenia z rozwoju kompetencji czy też coaching. Wystarczy do tego sprzęt, który większość przedsiębiorców i ich klientów posiada - komputer z internetem.
- Zachęcam mieszkańców, by korzystali z usług katowickich firm. Będzie to możliwość kreatywnego i wartościowego zagospodarowania czasu wolnego, a dla niektórych firm nawet drobne zlecenia mogą okazać się kluczowe do przetrwania - podkreślił prezydent Katowic
Miasto prosi zainteresowanych o wysłanie maila pod adres: k@katowice.eu z tematem "baza usług zdalnych". W mailu powinny znajdować się dane firmy lub zgłaszającego, adres strony lub profilu w mediach społecznościowych, kontakt telefoniczny/mailowy oraz hasłowa informacja o ofercie - do 140 znaków, np. "j. angielski - korepetycje, tłumaczenia".
Katowicki samorząd akcentuje, że działająca m.in. pod adresem koronawirus.katowice.eu baza "Jedzenie na wynos" cieszy się już dużą popularnością zarówno wśród restauratorów, jak i samych katowiczan. W czwartek w bazie było już ponad 90 firm, które oferują jedzenie na wynos oraz w dowozie, a według magistratu codziennie zgłaszają się nowe.
Władze miasta zachęcają też katowickie firmy, by korzystały z zaprezentowanego w tym tygodniu Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy, dostępnego pod adresem rawaink.katowice.eu. Przewiduje on m.in. zwolnienia z czynszów i opłat dzierżawnych, podatków od nieruchomości, a także doradztwo kryzysowe.
Podobne, jak katowicki pakiet, rozwiązania dla przedsiębiorców, zapewniają w woj. śląskim inne samorządy regionu, m.in. Bytomia, Chorzowa, Zabrza czy Rudy Śląskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.