Władze Bogdanki zdecydowały o uruchomieniu wartej pół miliona złotych pomocy na walkę z koronawirusem - poinformowały portal netTG.pl służby prasowe spółki.
We współpracy z Urzędem Wojewódzkim firma przekaże darowizny rzeczowe instytucjom z terenu województwa lubelskiego, które są statutowo zobowiązane do zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego leczenia mieszkańców. Decyzja uzupełnia działania Grupy Enea, w skład której wchodzi Bogdanka, która już wcześniej zadeklarowała przekazanie 2,1 mln zł na wsparcie szpitali, walczących z koronawirusem. Działania Bogdanki i Enei w tym zakresie są koordynowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Darowizna rzeczowa przeznaczona zostanie na cele związane z zapewnieniem odpowiedniego funkcjonowania służb pomocowych, zarówno tych zajmujących się opieką nad pacjentami zarażonymi koronawirusem, jak i tych specjalizujących się w profilaktyce zdrowia publicznego.
- W obliczu trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się wszyscy Polacy podjęliśmy decyzję o udzieleniu materialnego wsparcia naszej lokalnej społeczności. Włączamy się lokalnie do ogólnopolskiej akcji pomocowej, jaką realizuje Grupa Enea, której częścią jest nasza kopalnia. Ściśle współpracujemy z wojewodą lubelskim, który ma najaktualniejszą wiedzę o potrzebach, jakie pojawiły się w ostatnim czasie w ośrodkach przyjmujących pacjentów zakaźnych oraz w oddziałach Sanepidu. Dzięki współpracy z władzami regionu oraz zaangażowaniu naszej fundacji korporacyjnej „Solidarni Górnicy” pomoc trafi szybko we właściwe miejsca – powiedział prezes Lubelskiego Węgla Bogdanki Artur Wasil.
Zatrudniająca łącznie ok. 5,5 tyś. osób Bogdanka wprowadziła liczne rozwiązania mające na celu zabezpieczenie pracowników i ich rodzin przed zakażeniem koronawirusem oraz zapewnienie ciągłości działania ważnego dla całej gospodarki zakładu. W ostatnim czasie zmieniono system pracy na dole, m.in. ograniczając liczbę górników zjeżdżających wspólnie w szybie, wprowadzono restrykcyjne nakazy dotyczące sprzętu ochronnego (maski, rękawice), zbudowano kilkadziesiąt dodatkowych, podziemnych punktów mycia rąk oraz wprowadzono dodatkową dezynfekcję wielu urządzeń i sprzętów. Wprowadzona została obowiązkowa kontrola temperatury ciała osób wchodzących i wjeżdżających na teren zakładu, a także w autobusach dowożących do pracy. Kopalnia nie przyjmuje interesantów z zewnątrz, a część jej pracowników administracyjnych pracuje zdalnie. W zakładzie działa specjalny sztab i zespoły robocze, zarządzające sytuacją na bieżąco.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.