W najbliższych dniach sytuacja na europejskich giełdach może przekładać się na osłabienie złotego wobec euro, a tendencje na rynkach bazowych wspomagać mogą spadki rentowności krajowych SPW - oceniają ekonomiści.
- W poniedziałek na giełdach w Europie mamy lekkie cofnięcie po ostatnich wzrostach. W regionie na tę zniżkę reagują głównie forint i złoty. PLN traci wobec euro, a kurs węgierskiego forinta względem waluty europejskiej osiągnął rekordowy poziom. Wyznaczone w marcu minima europejskich i amerykańskich indeksów to nie jest jeszcze twarde dno i po ostatnim odbiciu wskaźniki te mogą jeszcze spadać. W takim otoczeniu złoty powinien pozostawać w przedziale 4,50-4,60 za euro - powiedział PAP Biznes ekonomista Santander Banku, Marcin Sulewski.
Kurs EUR/HUF znalazł się w poniedziałek na najwyższym poziomie w historii i o godz. 15.48 jest powyżej 359.
Sulewski poinformował, że podczas ostatnich wzrostów na giełdach kurs EUR/PLN nie umocnił się i nie przebił wsparcia na 4,50. Ponadto - jego zdaniem - nastroje na rynkach nie są na tyle jednoznacznie dobre, żeby złoty mógł pokazać trwalszą tendencję do aprecjacji, co wskazuje na to, że w najbliższych dniach kurs EUR/PLN może się osłabiać w kierunku 4,60.
RYNEK DŁUGU
Podczas poniedziałkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego rentowności spadły o około 2 pb. na całej długości krzywej.
"Na krajowym rynku długu widoczne jest lekkie umocnienie i spadki rentowności. Obligacje mogą pozostać na obecnych poziomach, ewentualnie rentowności mogą jeszcze spaść. Impulsem do spadków krajowych rentowności są tendencje na rynkach bazowych, gdzie w przypadku niemieckiego bunda obligacje 10-letnie przebiły wsparcie na -0,4 proc. i dalej zniżkują" - powiedział Sulewski.
Dodał, że widoczne jest coraz większe przełożenie działań podejmowanych przez NBP na notowania krajowego długu.
- Po tym, jak na zeszłotygodniowej aukcji NBP poszerzył ofertę obligacji, które będzie skupował, udało mu się odkupić więcej nominału niż na pierwszej aukcji. Rynek może zacząć postrzegać działania NBP jako skuteczne - powiedział.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,637 proc. (-10,7 pb), a niemieckich -0,541 proc. (-5,5 pb).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.