Sztolnia w dawnym kamieniołomie łupku krystalicznego w Złotym Stoku w Górach Złotych stała się siedliskiem nietoperzy. Po kilku latach starań uzyskano fundusze na zabezpieczenie kratą wejścia do tego wyrobiska. Jak nas poinformowała Katarzyna Łapińska, regionalny konserwator przyrody we Wrocławiu, w 2020 r. ma zostać przygotowany projekt techniczny zabezpieczenia sztolni.
Wrocławski RDOŚ od kilku lat przymierzał się do objęcia większą ochroną tego miejsca, jednak przeszkodą był brak środków finansowych. Dwukrotnie bezskutecznie wnioskowano o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w latach 2015 i 2018 do Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych Dopiero pod koniec 2019 r. kolejny wniosek do NFOŚiGW spotkał się z akceptacją.
Sztolnia w kamieniołomie leży na terenie obszaru Natura 2000 noszącego nazwę Kopalnie w Złotym Stoku PLH020007, na działce ewidencyjnej nr 867 w obrębie Złoty Stok. Tamtejszy kamieniołom łupków zaczął powstawać od 1959 r. staraniem sąsiednich zakładów arsenowych, prowadzących wtedy kopalnię rud arsenu i złota oraz hutę arsenu w Złotym Stoku. Rok później podjęto drążenie dwóch sztolni rozpoznawczych.
Kamieniołom funkcjonował w lesie w Złotym Jarze, na zachodnim zboczu Góry Krzyżowej. Eksploatacja trwała przez kilkadziesiąt lat, do końca lat osiemdziesiątych XX w. Pozostało po nim spore wyrobisko w Złotym Jarze, a w nim sztolnia, którą upodobały sobie nietoperze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.