Agencja Fitch potwierdziła w piątek długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" z perspektywą stabilną - podała agencja w komunikacie. Fitch ocenia, że możliwe tymczasowe rozluźnienie reguły fiskalnej w zw. ze stymulacją fiskalną w obliczu epidemii koronawirusa nie będzie negatywne dla ratingu.
"Fitch (...) bierze pod uwagę dotychczasowe przestrzeganie przez Polskę stabilizującej reguły wydatkowej i konsolidację fiskalną po poprzednim globalnym kryzysie finansowym. W obliczu nadzwyczajnych rozwiązań wydatkowych, numeryczne ograniczenia reguły (wydatkowej - PAP) najprawdopodobniej zostaną złamane w 2020 r. Odnotowujemy natomiast, że reguła pozwala na odstępstwa od niej w nadzwyczajnych okolicznościach. Dlatego też potencjalne tymczasowe zawieszenie reguły w 2020 r., co Fitch ocenia za prawdopodobne, samo w sobie nie nadszarpnie ratingu" - napisano.
Zdaniem agencji Polska gospodarka może wykazać się relatywnie odporna na szok związany z koronawirusem w porównaniu do wielu krajów z koszyka ratingowego, z uwagi na zdywersyfikowaną i relatywnie zamkniętą gospodarkę, umiarkowany rozwój sektora turystycznego, status eksportera netto, posiadanie płynnego kursu walutowego, zrównoważone saldo C/A i "pewną" przestrzeń do stymulacji fiskalnej, przy relatywnie wysokim poziomie zadłużenia zewnętrznego.
W związku z zapowiedzianą przez rząd stymulacją fiskalną Fitch oczekuje, że deficyt sektora gg Polski w 2020 wzrośnie do 5,0 proc. PKB, a w 2021 r. deficyt obniży się do 3,3 proc. PKB.
Agencja szacuje, że relacja długu publicznego do PKB wzrośnie w 2020 r. do 54,3 proc. z ok. 50 proc. na koniec 2019 r., a w 2021 r. obniży się do 52,1 proc.
Fitch spodziewa się, że w II poł. 2020 r. budżet państwa zostanie znowelizowany.
Prognozy agencji na 2020 r. nie uwzględniają wpływów budżetowych z tytułu opłaty przekształceniowej OFE oraz innych wpływów jednorazowych, w tym ze sprzedaży praw do emisji CO2, częstotliwości 5G, wpłaty z zysku NBP i dalszego zmniejszenia się luki VAT.
Agencja Fitch obniżyła wcześniej w marcu prognozę wzrostu PKB Polski w 2020 r. do 1,8 proc. z 3,3 proc., a na 2021 r. szacuje 3,2 proc., przy bilansie ryzyk dla prognoz skierowanym w dół.
W związku z globalnym wzrostem awersji do ryzyka Fitch spodziewa się mocnego spadku bezpośrednich inwestycji zagranicznych i odpływu kapitału zagranicznego z Polski.
Wraz z poprawą sytuacji w gospodarce Fitch nie wyklucza podwyżki stóp procentowych przez RPP w 2021 r., przy spadku inflacji na koniec 2020 r. do 2,8 proc. i średniorocznego wskaźnika CPI w 2021 r. na poziomie 2,5 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.