Pracownicy Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej zaproponowali pomoc w wykonaniu elementów ochronnych – przyłbic – dla placówek medycznych w Zabrzu i Gliwicach. Do produkcji sprzętu ochrony osobistej dla personelu medycznego wykorzystują drukarki 3D. Pierwsze przyłbice nieodpłatnie trafiły już dziś do śląskich szpitali. Kolejne są w trakcie produkcji.
Drukowanie przyłbic to odpowiedź na apele szpitali o pomoc w pozyskaniu niezbędnego wyposażenia ochronnego. Nad projektem pracują pracownicy Wydziału Inżynierii Biomedycznej: dr Sławomir Suchoń, dr Michal Burkacki, dr Wojciech Kajzer, Grzegorz Gruszka, Marek Ples, Miłosz Chrzan, ale do akcji już włączają się kolejne osoby z innych wydziałów uczelni.
- Jako uczelnia badawcza mamy szczególny obowiązek aktywnego włączania się w poszukiwania naukowych, skutecznych rozwiązań powstrzymania pandemii koronawirusa (SARS-CoV-2). Aby efektywnie wspomóc zaangażowanie wspólnoty Politechniki Śląskiej w poszukiwaniu sposobów na walkę z koronawirusem ogłaszam na mocy zarządzenia konkurs projakościowy na dofinansowanie badań związanych ze zwalczaniem COVID-19. Konkurs jest adresowany do pracowników uczelni, którzy stworzą zespoły badawcze. W skład zespołu mogą wchodzić także doktoranci i studenci. Grant przyznawany jest w wysokości do 150 000 zł. Mam nadzieję, że to rozwiązanie ułatwi realizację badań już rozpoczętych i umożliwi poszukiwanie skutecznych rozwiązań w walce z zagrożeniem, które tak dotkliwie dotyczy nas wszystkich – mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.
Przyłbice to jeden z podstawowych środków ochronnych minimalizujących ryzyko związane z zakażeniami przenoszonymi drogą kropelkową. Są niezbędną pomocą w działaniach prewencyjnych wobec wirusa SARS-CoV-2. Konieczne są przezroczyste osłony z folii PET oraz gumki mocujące.
Podczas produkcji istotną rolę pełni dbałość o zasady higieny – konieczna jest praca przy zachowaniu maksimum ostrożności, z zastosowaniem maseczek jednorazowych i gumowych rękawiczek, by uniknąć niechcianego zakażenia przyłbic wirusem lub mikroogranizmami. Przyłbice wyprodukowane na Wydziale Inżynierii Biomedycznej przed zapakowaniem są sterylizowane. Materiał, z którego zostały wytworzone pozwala na taki zabieg.
Pierwsza partia została przekazana do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a także personelowi z gliwickich jednostek medycznych, w tym ratowników działających w ramach SOR. Przyłbice trafią również do szpitala położniczego w Gliwicach.
Prof. Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej zapewnia, że zespoły pracujące nad produkcją będą dążyć do dostarczenia przyłbic jak największej liczbie chętnych szpitali, jednak produkcja zależna jest od możliwości technicznych sprzętu. Wykształcenie przez drukarkę kilku elementów trwa nawet do 30 godzin.
- Zwracam się z apelem, do osób, które mają drukarki 3D. Potrzeby służby zdrowia, jeżeli chodzi o przyłbice, są przeogromne. Potrzebujemy wsparcia wszystkich, którzy mogą się włączyć w produkcję. My to skoordynujemy, powiemy, co należy zrobić i w jaki sposób. Musimy wspomóc lekarzy i personel medyczny w tej niełatwej walce z COVID-19 – mówi prof. Marek Gzik.
W realizacji zadania pomogą drukarki 3D, dotychczas służące pracownikom i studentom uczelni w procesie dydaktycznym. Przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie przez Wydział Inżynierii Biomedycznej i Wydział Mechaniczny Technologiczny. Trwają również prace nad metodą produkcji przyłbic bez konieczności korzystania z druku 3D, który choć efektywny jest czasochłonny. Zespołem poszukującym alternatywnej metody kieruje prof. Damian Gąsiorek z Wydziału MT.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.