Tematem naczelnym wszystkich mediów jest koronawirus, z którym zmaga się cały świat. Polski przemysł wydobywczy także reaguje na epidemię i podejmuje działania mające na celu powstrzymanie zakażeń. Z tego też powodu najnowsze wydanie Górniczej zawiera wiele treści dotyczących działań i rozwiązań, które wprowadził sektor górniczy.
W numerze, którzy ukaże się w czwartek, 26 marca, opisujemy inicjatwy przeciwdziałania zagrożeniu epidemicznemu m.in. w Polskiej Grupie Górniczej, Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Lubelskim Węglu Bogdance. Wszystkie spółki górnicze postawiły na prewencję i dostosowały swoje funkcjonowanie do stanu epidemii. Ponadto postanowiły zaangażować się w pomoc dla otoczenia, w którym funkcjonują. Podobnie robią inne spółki Skarbu Państwa, które podlegają pod Ministerstwo Aktywów Państwowych. Przykładem jest m.in. KGHM, który jest mocno zaangażowany w takie działania.
W nowym numerze nie mogło zabraknąć informacji dotyczących produkcji i wyników. Przedstawiamy rezultaty, jakie w 2019 r. wypracowała JSW. Należy wspomnieć, że spółka w trudnym otoczeniu makroekonomicznym wypracowała zysk.
Przedstawiamy także ratowników z ruchu Halemba kopalni Ruda, którym we współpracy z kolegami z innych kopalń i Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, udało się przywrócić do eksploatacji kluczowy dla przyszłości zakładu pokład 405/1 w partii L.
W nowym numerze nie zabrakło także ciekawych rozmów. Zachęcamy do lektury wywiadów z naczelnym inżynierem ruchu Chwałowice kopalni ROW Tomaszem Tkoczem oraz z prof. Władysławem Mielczarskim z Politechniki Łódzkiej. Profesor prognozuje "pogrzeb" Zielonego Ładu, czyli koncepcji forsowanej przez Komisję Europejską.
Przedstawiamy także projekty, które są realizowane w PGG. W spółce udoskonalono system dystrybucji węgla. Dzięki czemu grupa autoryzowanych sprzedawców węgla całkowicie przeszła już na obsługę elektroniczną. PGG wprowadziła także nowy system elektronicznych zakupów dodatkowych ilości węgla.
PGG skupia się także na kształceniu kadr i dlatego zaangażowała się w projekt Akademia Zarządzania Projektami w Przemyśle. Uczestniczą w nim także JSW i KGHM. Polega on na wymianie doświadczeń i uczeniu się od siebie. W ramach projektu odbyły się już pierwsze warsztaty, których gospodarzem był miedziowy koncern.
Jeśli mowa o kształceniu, to przedstawiamy także jak w dobie epidemii z nauczaniem radzi sobie Politechnika Śląska. W uczelni działa Platforma Zdalnej Edukacji. Jak ona działa opisuje red. Kajetan Berezowski.
Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu netTG.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.