Centrum Badawczo Rozwojowe im. Faradaya Grupy Energa zrealizuje projekt badawczy dwukierunkowej instalacji do produkcji wodoru, która może być kluczowym elementem układów do magazynowania energii - podała Energa w komunikacie.
Według komunikatu umowę na dofinansowanie ze środków unijnych projektu budowy modułowej instalacji odwracalnych ogniw stałotlenkowych wytwarzających wodór, służącej do poprawy elastyczności pracy elektrowni, Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Energa (CBRF) podpisało 10 marca 2020 r. Jest to pierwszy taki projekt w Grupie Energa finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Projekt będzie realizowany przez CBRF Energa (lidera Konsorcjum) oraz Instytut Maszyn Przepływowych PAN. Podwykonawcą będzie Instytut Energetyki.
Jak podaje Energa, prototypowa instalacja ma powstać w ciągu trzech lat. Jeśli projekt spełni wszystkie założenia, które przyjęli naukowcy, instalacje tego typu pojawią się w kolejnych obiektach.
Celem projektu jest opracowanie i konstrukcja układu wytwarzającego wodór z użyciem pary technicznej - power - to - gas (P2G). Taka instalacja może być kluczowym elementem układów do magazynowania energii, z wykorzystaniem nadmiarowej energii, w szczególności pochodzącej z odnawialnych źródeł energii o niestabilnym charakterze pracy (energia wiatrowa, słoneczna).
Według komunikatu ogniwa elektrotechniczne, pracujące również w trybie odwracalnym (rSOC), umożliwiają poprawę elastyczności pracy konwencjonalnych bloków energetycznych. W ramach projektu przeprowadzone będą prace badawczo-rozwojowe zorientowane na prototypową instalację ze stosem rSOC, który w trybie elektrolizera uzyskuje sprawność powyżej 70 proc., a w trybie ogniwa paliwowego (SOFC) - 60 proc., co daje sprawność ogólną procesu ok. 42 proc.
Jak podkreśla Energa, wytwarzanie paliw syntetycznych z wykorzystaniem nadmiarowej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych pozwala na integrację systemy elektroenergetycznego z systemem gazowym, co zwiększa bezpieczeństwo systemu energetycznego.
Budżet projektu wynosi 7,4 mln zł, a wysokość dofinansowania ze środków unijnych - 5,7 mln zł.
Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya (CBRF), które zostało powołane w 2017 roku, mieści się w LINTE^2 - laboratorium elektroenergetycznym, znajdującym się przy Politechnice Gdańskiej.
Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km kw., co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.