"Nie ma, nie ma, jak to bergmankowi" - taki tytuł nosi wydane w tym tygodniu w wersji elektronicznej wspomnienia tarnogórskiego górnika Karla Franza Mainki z lat 1921-1936. Pozycja ta kilka miesięcy temu wydrukowana została w wersji papierowej. Jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zdecydowało się na przygotowanie jej wirtualnej wersji.
SMZT wstrzymało w połowie marca wszelką działalność kulturotwórczą oraz zamknęło swoje obydwa obiekty górnicze przed zwiedzającymi. Biuro Stowarzyszenia także zostało zamknięte, kontakt możliwy jest tylko przez e-mail lub telefon komórkowy. Oznacza to równocześnie brak możliwości dystrybucji książek o tematyce górniczej, prowadzonej dotąd w biurze.
Ponieważ nie można sprzedawać wydrukowanych książek, SMZT postanowiło przerobić część z nich na publikacje w wersji elektronicznej. W tym tygodniu w takiej postaci do dystrybucji trafiła książka, której autorem jest Karl Franz Mainka, piewca górnictwa kruszcowego, górnik pracujący w pierwszej połowie XX w. w wielu kopalniach, w tym w Tarnowskich Górach. Pierwsze egzemplarze rozeszły się już wśród internautów.
Jak nas poinformował Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, w przyszłym tygodniu udostępnione mają zostać w takiej wersji dwie kolejne pozycje. Pierwszą z nich będzie informator opisujący 28 zabytków pogórniczych wpisanych w lipcu 2017 r na Listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą “Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach”. Drugą pozycją ma być "Królewska Huta Fryderyk pod Tarnowskimi Górami na Górnym Śląsku". To pozycja historyczna z XIX w., której autorem jest Max Dobers, królewski asesor górniczy i inspektor hutniczy w hucie Fryderyk w Strzybnicy, późniejszej dzielnicy Tarnowskich Gór.
Kierownictwo tarnogórskiego stowarzyszenia ma świadomość, że z samej sprzedaży książek w wersji elektronicznej nie będzie się dało utrzymać zatrudnienia i pokryć strat wynikłych z zamknięcia obiektów. Chodzi jednak o to, żeby podtrzymać zainteresowanie zabytkami tarnogórskiego górnictwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.