Z udziałem przedstawicieli Centrum Zachód Kompanii Węglowej oraz kopalń "Sośnica-Makoszowy" i "Knurów-Szczygłowice" radzono we wtorek w Starostwie Powiatowym w Gliwicach nad skutkami powodzi w regionie.
Górnicy omówili przebieg zdarzeń w czasie zagrożenia oraz działania podejmowane przez kopalnie, by w przyszłości nie dochodziło do podobnych szkód powodziowych.
Andrzej Pilot, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach omówił szczegółowe zasady finansowania przedsięwzięć związanych z wystąpieniem klęski żywiołowej lub innych nadzwyczajnych zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej – w tym przypadku powodzi. Beneficjentami takiego wsparcia są m.in. jednostki samorządu terytorialnego. Przedstawiciele WFOŚiGW zadeklarowali gospodarzom powiatu, miast i gmin wszelką pomoc w wypełnianiu potrzebnej do tego dokumentacji. Są 4 obszary takiego wsparcia: wyposażenie OSP, urządzenia hydrologiczne, urządzenia ochrony środowiska oraz wyjazdy dzieci powodzian na letni wypoczynek.
Debatowano też o pomocy, jaką samorządy otrzymają z budżetu państwa na pokrycie kosztów prowadzenia akcji przeciwpowodziowej. Powiat oraz gminy dotknięte powodzią otrzymały na ten cel po 100 tys. zł. Na wniosek starosty przyjęto stanowisko, iż te samorządy, które nie wykorzystają całości tej kwoty, zadeklarują przeznaczenie pozostałych pieniędzy na rzecz tych gmin, gdzie koszty były wyższe - Gierałtowic i Knurowa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.