W Polskiej Grupie Górniczej zakończyła się druga edycja studiów podyplomowych Menedżer Branży Górniczej. Spółka zorganizowała je razem z Uniwersytetem Ekonomicznym. Tym samym w spółce pracuje już 61 absolwentów studiów, których program został opracowany przez PGG i uczelnię.
Uroczyste rozdanie dyplomów odbyło się 9 marca. Trafiły one do 30 pracowników spółki, którzy do udziału w studiach zostali wytypowani przez dyrektorów kopalń i zakładów wchodzących w skład PGG.
– Każdą kopalnię i zakład reprezentowały dwie osoby. Są to ludzie, którzy już pełnią ważne funkcje w swoich miejscach pracy, a z tego co wiem, to niektórzy z nich w czasie studiów awansowali. PGG stawia na ich rozwój i ma z nimi związane wielkie nadzieje – wyjaśnia Andrzej Sączek, dyrektor Departamentu Wsparcia HR w PGG.
– Program studiów nie był związany z zagadnieniami górniczymi, bo wszyscy, którzy zostali do nich wytypowani, posiadają w tej dziedzinie rozległą i ugruntowaną wiedzę. Ten projekt skupiał się na zagadnieniach związanych z kompetencjami menedżerskimi. Stąd w programie, który był skrojony na potrzeby spółki, znalazły się elementy ekonomii, zarządzania, finansów, prawa gospodarczego oraz funkcjonowania tak dużej spółki jak PGG w otoczeniu biznesowym. Opierał się on w znacznej mierze na strukturze studiów MBA. Studia kończyły się napisaniem pracy dyplomowej opartej na praktycznych aspektach zarządzania w firmie górniczej. Podejmowane tematy obejmowały między innymi zarządzanie w oparciu o strategię, zarządzanie projektami, style kierowania zespołami, stres zawodowy, a także analizę kosztów – dodaje dyrektor.
Druga edycja studiów rozpoczęła się wiosną 2019 r. w chwili, gdy swoje dyplomy odbierali pierwsi absolwenci. Nauka trwała rok. Zajęcia odbywały się w weekendy, a program zawierał ponad 200 godzin zajęć. Obecnie po dwóch latach funkcjonowania projektu tytułem ukończenia studiów Menedżer Branży Górniczej może poszczycić się 61 pracowników. Kolejna edycja jest zaplanowana na jesień 2020 r. Ma także objąć ok. 30 pracowników PGG.
Studia, poza zajęciami na Uniwersytecie Ekonomicznym, obejmowały także dwudniowy trening menedżerski, który został przygotowany przez Departament Wsparcia HR w PGG i należące do spółki Centrum Usług Wspólnych. W jego ramach odbyły się m.in. warsztaty z zakresu motywacji i automotywacji.
– Nabyta wiedza i zdobyte kompetencje w pewnym stopniu przydadzą się absolwentom już w czasie wykonywania bieżących obowiązków. Jednak w pełni z nich skorzystają, kiedy będą przechodzić na kolejne etapy ścieżki awansu. Wtedy na pewne procesy zachodzące w spółce będą patrzeć z innej perspektywy i ta zdobyta wiedza będzie procentować – powiedział szef Departamentu Wsparcia HR.
Dyrektor Sączek zwraca także uwagę na trzy istotne elementy studiów. Są nimi edukacja, wymiana doświadczeń i integracja.
– Pierwszą wartością jest oczywiście zdobywanie wiedzy. To nie podlega dyskusji. Dla spółki jednak istotne jest, że w czasie studiów pracownicy lepiej się poznają i w czasie dyskusji wymieniają się doświadczeniami. To jest ta wartość dodana, bo w tak dużej spółce jak PGG ważne jest, aby ludzie się znali i wiedzieli, kto się w czym specjalizuje. To będzie ważne, gdy trzeba będzie mierzyć się z wyzwaniami czy rozwiązywać problemy – stwierdził dyrektor.
Dodał, że studia Menedżer Branży Górniczej są skrojone na miarę potrzeb PGG, a pracownicy, którzy w nich wzięli udział, bardzo chwalili sobie tę inicjatywę.
– Uniwersytet Ekonomiczny przedstawił nam bardzo korzystną i konkurencyjną ofertę, jeśli chodzi o sytuację na rynku studiów podyplomowych. Pracownicy, którzy ukończyli studia, cieszyli się, że mogli być częścią tego projektu, który idealnie wpisuje się w działania podejmowane w PGG na rzecz rozwoju kadr – podsumował dyrektor Sączek. Md
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.