Owiane wieloma legendami sztolnie w Skałkach Stoleckich doczekają się konserwacji kraty zabezpieczającej wejście do wyrobiska. Stanie się to jednak zgodnie z harmonogramem dopiero za dwa lata.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu realizuje program zabezpieczenia zimowych schronień nietoperzy w wybranych obszarach Natura 2000. Jednym z wytypowanych obiektów jest nieczynny kamieniołom w Górze Wapiennej (398 m n.p.m.) we wsi Stolec, niedaleko Kamieńca Ząbkowickiego na Przedgórzu Sudeckim. Teren ten jest objęty ochroną jako rezerwat przyrody Skałki Stoleckie. W przeszłości w kamieniołomie wydobywano wapień, a w wyrobiskach podziemnych - rudy srebra. Podziemna część kopalni jest częściowo zalana i bywała chętnie odwiedzana przez eksploratorów. Miejsce zyskało dodatkową sławę za sprawą legend o rzekomych kosztownościach ukrytych tam przez Niemców.
Jak nas poinformowała Katarzyna Łapińska, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu, konserwacja kraty wraz z wykonaniem fundamentu betonowego pod kratą w sztolni w Skałkach Stoleckich przewidziana jest na 2022 r. Będzie się to działo w ramach programu, który rusza w tym roku.
Co ciekawe, Skałki Stoleckie w przeszłości były miejscem odwiedzanym przez wycieczki szkolne.
- Tam ciekawe było głównie to, że eksploatowano wapień z dość dużego obszaru podziemnego, pozostawiając pewne części skały jako "słupy" podtrzymujące strop, aby ten się nie zawalił. Dlatego też nazwa sztolnia może tu trochę nie pasować. Korytarz wstępny doprowadzał do dużej sali z owymi "słupami". A na jeziorko trzeba było uważać, bo nieruchomej powierzchni wody (brak wiatru i fal) zwyczajnie nie widać i można było tam nieuważnie wpaść - stwierdza Witold Papierniak, przewodnik sudecki.
Skałki Stoleckie objęte są ochroną rezerwatową od 1965 r. Pierwotnie przedmiotem ochrony było występowanie rzadkiego gatunku owada. Obecnie celem jest ochrona kamieniołomu, siedlisk nietoperzy w wyrobiskach górniczych oraz muraw kserotermicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.