W niedzielę, 15 marca, zacznie obowiązywać pierwsza korekta rocznego rozkładu jazdy pociągów. Pasażerowie pociągów pośpiesznych PKP Intercity na Górnym Śląsku muszą się liczyć ze sporą liczbą objazdów i odstępstw od zasadniczego rozkładu. Co ciekawe, bez żadnych wyjątkowych zmian mają kursować pociągi o górniczych nazwach, czyli Gwarek i Sztygar.
Lista wyjątków jest obszerna i dotyczy zarówno ruchu krajowego, jak i międzynarodowego. Nocny pociąg Nightjet z Wiednia do stolicy Republiki Federalnej Niemiec będzie w zależności od terminu kończyć bieg na różnych berlińskich stacjach. W dniach 21 i 22 marca dotrze do stacji Berlin Gesundbrunnen, od 4 do 11 kwietnia do stacji Berlin Hauptbahnhof, a w pozostałych terminach - do stacji Berlin Charlottenburg
Łączący Warszawę ze stolicą Austrii nocny pociąg Chopin kursuje przez Rybnik i Wodzisław Śląski. Jednak od 19 do 22 kwietnia pociąg ten pomiędzy Katowicami a Chałupkami pojedzie okrężną trasą bez postoju przez Zabrze, Gliwice, Kuźnię Raciborską i Racibórz, omijając Rybnik i Wodzisław Śląski. W przeciwnym kierunku, czyli w stronę Warszawy, Chopin taką samą trasą pojedzie z Wiednia tylko raz, 20 kwietnia nad ranem. Również i wtedy nie zatrzyma się w Raciborzu, Gliwicach, ani Zabrzu. Natomiast 15 marca Chopin do Wiednia wytrasowany będzie standardowo przez Rybnik, jednak bez postoju w Wodzisławiu Śląskim.
Kto decyduje się pojechać nocnym pociągiem Pogórze do Zagórza lub do Krynicy-Zdroju w terminie 11-29 maja, będzie musiał o poranku w Tarnowie przesiąść się do zastępczych autobusów. W przypadku dojazdu do Krynicy będzie to oznaczać skrócenie jazdy o kilka minut. Jednak pasażerowie jadący do Krosna, Sanoka i Zagórza będą musieli uzbroić się w cierpliwość, bo do celu dotrą kilkadziesiąt minut później, niż w przypadku jazdy pociągiem.
Od 20 do 28 kwietnia pociąg Skarbek łączący Bielsko-Białą z Olsztynem pojedzie wydłużoną trasą przez Ostródę i Iławę, pomijając w ten sposób Olsztynek i Nidzicę. Dlatego w tych dniach pomiędzy Olsztynem a Działdowem będzie prowadzona uzupełniając komunikacja autobusowa.
W zbliżonych terminach, od 18 do 29 kwietnia inną trasą na terenie Łodzi pojadą pociągi Hutnik i Doker, łączące Górny Śląsk z Trójmiastem. W te dni pociągi te zatrzymają się aż siedmiokrotnie na terenie Łodzi, m. in. na przystankach Łódź Dąbrowa, Łódź Pabianicka i Łódź Radogoszcz Zachód. W pozostałym okresie Doker i Hutnik pojadą krótszą trasą przez Łódź Arturówek. Doker dodatkowo zatrzymuje się tam na przystanku Łódź Marysin, na którym nie staje Hutnik.
Wraz z wejściem w życie korekty rozkładu jazdy wyraźnie skróci się podróż pociągiem Wielkopolanin pomiędzy Katowicami a Krakowem. Obecnie trwa ona 2 godziny i 40 minut, po korekcie rozkładu będzie trwać półtorej godziny. Niestety, w drugą stronę Wielkopolanin pojedzie okrężną, dłuższą trasą przez Skawinę, Zator, Oświęcim Dwory, Nowy Bieruń i Imielin - jednak bez żadnych postojów pomiędzy Krakowem a Mysłowicami.
Wygodne połączenie z Katowic do Świnoujścia przez Rzepin i Szczecin umożliwia bezpośrednia grupa wagonów, włączanych w Katowicach do pociągu Rozewie, a w Poznaniu przełączanych do pociągu Uznam. Jednakże w nocy z 4 na 5 kwietnia taka grupa wagonów nie będzie kursowała ani w jedną, ani w drugą stronę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.