Kręgosłup szyjny wpływa na funkcjonowanie mózgu w różnych mechanizmach. Dlatego warto badać tętnice kręgowe przesiewowo i stosować właściwą profilaktykę – do tego zachęcał dr n. med. Jarosław Szczygieł, kierownik I Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej w SP ZOZ Repty. W czasie III edycji Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Górniczego przedstawił on referat pt. Kręgosłup szyjny a funkcjonowanie mózgu.
- Pacjenci często przychodzą z pytaniem, czy ich dolegliwości pochodzą od kręgosłupa. Odpowiedź na to nie jest łatwa. Musimy pamiętać, że przez kręgosłup szyjny przebiega rdzeń kręgowy oraz tętnice kręgowe, które dają unaczynienie tylnej części mózgu – wyjaśnił dr Szczygieł.
Pacjenci mający problemy z kręgosłupem szyjnym skarżyli się m.in. na bóle głowy, zawroty głowy, problemy z widzeniem czy uczucie kołatania serca.
- Zdecydowaną poprawę odczuwali po zabiegu – stwierdził Szczygieł, który zwrócił uwagę, że pacjenci, którzy cierpią na depresję, częściej odczuwają bóle odcinka szyjnego.
Doktor podkreślił, jak duże znaczenia dla mózgu mają cztery tętnice kręgowe.
- Doprowadzają one krew do mózgu, który zużywa ok 20 proc. dostarczanego tlenu. Żeby był wydolny musi być dobrze ukrwiony, a tętnice kręgowe dają 10 proc. unaczynienia mózgu – wyjaśnił.
Dr Szczygieł zwrócił uwagę na hipoplazję tętnicy kręgowej, która przyczynia się do występowania udarów.
- To są malutkie tętniczki, których szerokość wynosi od 3 do 5 mm. Jeśli tętnica ma 2 mm, to jest już za wąska. To może prowadzić do problemów i poważnych zmian w mózgu. Przyjmuje się, że może to występować u co 17 osoby – przedstawił dane lekarz i wskazał, że konieczne jest odbarczenie tętnicy, aby zminimalizować możliwość wystąpienia udaru.
Dodał, że zagadnieniem tym dość intensywnie zajmują się chorwaccy lekarze.
- Te 2 milimetry naprawdę robią różnicę, a zaburzenia kręgosłupa szyjnego mogą wpływać na funkcje poznawcze – podkreślił dr Szczygieł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zgodnie z tezą pana doktora, chyba problemy z kręgosłupem szyjnym dotyczyć mogą niektórych z naszych zarządzających?