- Według szacunków fizjoterapeutów bóle kręgosłupa o charakterze przewlekłym dotykają od 5 do 15 proc. populacji i w niekorzystny sposób wpływają na jakość życia. Stanowią jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza pierwszego kontaktu, absencji chorobowej oraz w wielu przypadkach powodują utratę zdolności do wykonywania pewnych zawodów lub też utraty ogólnej sprawności (inwalidztwa). Z analizy przeprowadzonej w 2010 roku wykazano, że przewlekłe bóle kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego są jedną z najczęstszych przyczyn absencji chorobowej na świecie. Są na szóstym miejscu w klasyfikacji czynników prowadzących do niesprawności – powiedziala ła Anna Zych, wiceprezes Wydawnictwa Górniczego podczas powitania uczestników III Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Górniczego.
„Zdrowy kręgosłup – życie bez bólu” – to temat przewodni III Akademii Bezpieczeństwa, która rozpoczęła się w środę, 4 marca. Dwudniowa konferencja odbywa się w Lipowej koło Żywca.
Pierwszą prelekcję dotyczącą wpływu chorób i urazów kręgosłupa na długość okresów niezdolności do pracy wygłosiła Beata Kopczyńska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Przez dwa dni będziemy rozmawiać m.in. o wpływie chorób i urazów na długość okresów niezdolności do pracy, leczeniu i rehabilitacji kręgosłupa, powrocie do sprawności. Wśród panelistów są wybitni specjaliści ze świata medycyny, m.in. prof. Bogdan Koczy, prof. Józef Opara, dr Jacek Trompeta, dr Mariusz Śmigiel, dr Zygmunt Klosa oraz naukowcy. O swoich doświadczeniach z urazami kręgosłupa wśród górników będą również mówić spółek wydobywczych.
Partnerami wydarzenia są Klinika Nieborowice w Nieborowicach, LW Bogdanka i Główny Instytut Górnictwa. Patronat honorowy objął Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych. Patronami wydarzenia są również Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP oddział w Katowicach Przemysł-Górnictwo, SP ZOZ „Repty” Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach i SP Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.