Już w najbliższą środę, 4 marca, rozpocznie się III Akademia Bezpieczeństwa Wydawnictwa Górniczego. W tym roku jej temat przewodni to „Zdrowy kręgosłup – życie bez bólu”. O tym, dlaczego to zagadnienie jest istotne, mówi Andrzej Pakura, prezes katowickiego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Przemysł – Górnictwo.
- Mając na uwadze, że nadrzędnym dobrem każdego pracownika jest jego zdrowie, organizacja konferencji o takiej tematyce jest wskazana i bardzo potrzebna. Schorzenia i dolegliwości układu ruchu górników nie należą do rzadkości, co powodowane jest specyficznymi warunkami panującymi w ich środowisku pracy – stwierdza Andrzej Pakura, który zwraca uwagę na program konferencji organizowanej przez Wydawnictwo Górnicze.
- Podjęte tematy pozwolą to zagadnienie przybliżyć oraz wskazać działania dające możliwość wpłynięcia na ograniczenie zagrożeń spowodowanych uciążliwościami wynikającymi ze schorzeń układu kostnego. Tak szczegółowa tematyka referatów w sposób wyczerpujący przybliży ten problem i przedstawi rozwiązania stosowane w świecie przemysłu. Proponowane w programie konferencji referaty ukierunkowane są w głównej mierze na rozwiązania medyczne, czyli diagnostykę i rehabilitację. Ponadto omówione zostaną użyteczne i inspirujące rozwiązania techniczne, jak choćby egzoszkielety wspomagające kręgosłup, nogi czy ręce, a także stosowane w przemyśle urządzenia małej mechanizacji – mówi ekspert.
Partnerami wydarzenia są Klinika Nieborowice w Nieborowicach i Główny Instytut Górnictwa. Patronat honorowy objął Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych. Patronami wydarzenia są również Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP oddział w Katowicach Przemysł-Górnictwo., SP ZOZ „Repty” Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach i SP Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich.
- Organizacja konferencji o tak ważnym temacie jest dużą szansą dla organizatorów zadań produkcyjnych w górnictwie do zapoznania się z rozwiązaniami poprawiającymi ergonomię pracy górników na przykładach stosowanych w branżach nie tylko górniczych – ocenia prezes katowickiego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Przemysł – Górnictwo.
Poprzednia, II Akademia Bezpieczeństwa była poświęcona chorobom serca zwłaszcza w przemyśle wydobywczym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Na łopaty do porządku nie ma kasy , a im się jakieś egzoszkielety marzą. Czas się obudzić i wyłączyć telewizor pilotem z tym filmem SF.
To może lepiej uznać jako choroba zawodowa .
Aż mi żol tych ślusorzy i elektryków, co mają powiedzieć osoby pracujące na przygotówkach w przodku?Dziennie tony żelastwa na plecach...
HEH, ktoś się chyba za dużo filmów SF naoglądał masakra . Najpierw poprawcie warunki pracy górników którzy pracują w rejonach 6cio godzinnych po 7 i pół godziny
Dziennie nosi się ciężkie torby z narzędziami szczególnie ślusarze i elektrycy , aparaty i inne klamory , żelastwo ,kable wszystko na ramieniu bo kolejka to rarytas w tym przemyśle 4.0