Kurs EUR/PLN może podejść pod poziom 4,40 w najbliższych dniach - uważają ekonomiści. Ich zdaniem na rynku polskiego długu skarbowego niewykluczone jest nowe minimum rentowności 10-letnich SPW, choć punktem równowagi są raczej okolice 2,0 proc.
- Wobec wzrostu niepewności na rynkach eurozłoty może podejść w najbliższym czasie pod poziom 4,40. Odpływ kapitału na walutach rynków wschodzących bywa opóźniony wobec spadków na rynkach akcji - powiedział PAP Biznes główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień.
- Rynek musi zobaczyć światło w tunelu w odniesieniu do epidemii koronawirusa. Momentem przełomowym mogłaby być co najmniej stabilizacja liczby zachorowań, ale to pozostaje wielką niewiadomą - dodał.
W piątek GUS podał, że PKB w IV kwartale 2019 r. wzrósł o 3,2 proc. rdr wobec 3,1 proc. w szacunku flash i 3,9 proc. rdr w III kwartale.
Inwestycje w IV kwartale wzrosły o 4,9 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 3,3 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 2,2 proc. rdr. i okazały się gorsze od konsensusu.
Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się, że w IV kw. inwestycje wzrosły o 7,2 proc., konsumpcja prywatna wzrosła o 3,5 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 3,4 proc. rdr.
Kurs EUR/PLN w reakcji na odczyt nie zmienił się istotnie.
- Odczyt był rozczarowaniem - zwracała uwagę zwłaszcza słaba struktura danych. Na zachowania inwestorów dzisiaj większy wpływ miała sprawa epidemii koronawirusa niż zły odczyt PKB - ocenił ekspert XTB.
W przypadku pary EUR/USD, w ocenie ekonomisty, należy spodziewać się dalszego ruchu w górę kursu - w kierunku 1,11-1,12 w marcu.
- Dolar był ostatnio mocno wyprzedany, do tego dochodzą oczekiwania części inwestorów co do cięcia stóp procentowych, co nie będzie mu sprzyjać - wskazał Przemysław Kwiecień.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.