Jak już informowaliśmy w portalu netTG.pl, w piątek, 21 lutego, zarząd Polskiej Grupy Górniczej oraz przedstawiciele strony związkowej podpisali porozumienie płacowe. W myśl porozumienia pracownicy spółki otrzymają 6-proc. podwyżki wynagrodzeń liczone od 1 stycznia br.
Tuż po spotkaniu PGG opublikowała komunikat, którego treść zamieszczamy poniżej:
"Zgodnie z kompromisem osiągniętym w czwartek 20 lutego 2020 r. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach pomiędzy organizacjami związkowymi, a zarządem Polskiej Grupy Górniczej S.A. w obecności wicepremiera Jacka Sasina i wiceministra Adama Gawędy, w piątek 21 lutego doszło w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej do zapowiedzianego spotkania stron.
W trakcie spotkania - w obecności wiceministra Adama Gawędy - podpisano porozumienie między zarządem PGG S.A. a organizacjami związków zawodowych działających w spółce, które stanowi m.in., że od 2020 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polskiej Grupie Górniczej S.A. zostanie zwiększone o 6 proc. W związku z powyższym, po przeliczeniu, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w kopalniach od 2020 r. wzrośnie z kwoty 7 386,42 zł do kwoty 7 829,61 zł.
Organizacje związkowe oświadczają, iż zawarcie niniejszego porozumienia zawiesza wszczęty w listopadzie zeszłego roku spór zbiorowy oraz akcję protestacyjną. Strony porozumienie ustaliły, iż rozpoczną prace nad wdrożeniem budżetowego modelu wynagradzania w PGG S.A.
Wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Adam Gawęda:
System taki umożliwi wzrost wynagrodzeń w ramach obecnie posiadanych środków. Budżetowe podejście do wynagradzania stosowane jest już powszechnie w przemyśle, podnosi efektywność przedsiębiorstw i uwalnia środki na wzrost płac. Wiąże się m.in. z lepszą organizacją pracy, optymalizacją zatrudnienia, usprawnieniem procesów produkcyjnych, skróceniem czasu wykonywania zadań i zmniejszaniem kosztów.
Cieszy mnie zaangażowanie strony społecznej i wola, aby wspólnie pokonywać problemy branży oraz poszukiwać sposobów na jej stabilne funkcjonowanie w najbliższych latach. Umówiliśmy się, że pod koniec kwietnia spotkamy się i przeanalizujemy uaktualnione koncepcje działania całego systemu górniczego, energetyki zawodowej i ciepłownictwa w zmieniających się warunkach. Chodzi nam o to, by energetyka mogła w całości dobrze funkcjonować korzystając z zaplecza surowcowo-wydobywczego w kraju.
Prezes PGG S.A. Tomasz Rogala:
- Naszym zadaniem będzie wygospodarowanie środków potrzebnych na realizację zawartego porozumienia. Gotowi jesteśmy w taki sposób zorganizować nasze przychody i koszty, żeby potrzebne pieniądze zawrzeć w rachunku ekonomicznym. Cieszy nas, że związki z otwartością przyjęły nasz plan wdrażania budżetowego systemu wynagradzania w PGG S.A".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Adam- jeszcze gorzej to tylko dopłata do przepracowanej dniówki
Jaka podwyżka ? który składnik w naszej wypłacie zostanie podwyższony Że zarobimy więcej o 6 % z brutta to jest jedna wielka Ściema ta podwyżka.